Bilgi

Taşınabilir Şarj Aleti (Powerbank) Nasıl Şarj Edilir?


Taşınabilir Şarj Aleti -Powerbank- kullanımı oldukça kolay olan aygıtlardır. Yeni aldığınız bir Taşınabilir Şarj Aleti -Powerbankı- dilerseniz telefonun -USB şarj kablosu ile- bilgisayara bağlayabilir dilerseniz kullandığınız telefonun şarj aleti ile şarj edebilirsiniz. Ancak ilk seferde normal telefonun şarj cihazı ile elektrik kaynağı kullanarak şarj etmeniz en doğru olanı. Burada şarj süresi ne olmalıdır sorusu aklınıza gelebilir. Kullanılan şarj cihazının çıkış gücü (amper) taşınabilir şarj cihazının şarj edilme süresini belirleyecektir. Örneğin;

Xiaomi 10000 mAh Powerbank Şarj Süresi;

 • Yaklaşık 5.5 saat ( 5v/2A şarj, Orjinal Standart Kablo)
 • Yaklaşık 10 saat ( 5v/1A şarj, Orjinal Normal Standart Kablo)

Burada çıkan sonuç şudur. 5v/2A Şarj cihazı için her 2000 mAh’ta yaklaşık 2 saat bir süre demek. 5v/1A Şarj cihazı için her 2000 mAh’ta yaklaşık 4-5 saat bir süre demek.

powerbank-sarj

Bir powerbankta en az bir USB erkek-usb  girişi ve bir adet mikro USB mikro-usb girişi bulunmaktadır. USB girişi sayısı ne kadar fazla ise o kadar telefonu aynı anda şarj edebilirsiniz. Diyelim 2 tane USB girişi var o zaman 2 telefonu aynı anda şarj edebilirsiniz. Genelde powerbank alırken 1 tane USB kablosu çıkar. Mikro USB girişi ile de Taşınabilir Şarj Aletini şarj edersiniz. Ancak bunun için telefonunuzun şarj aletini kullanmak durumundasınız. Çünkü aldığınız taşınabilir şarj aletinde şarj cihazı bulunmaz. Başta dediğim gibi normal telefonu şarj eder gibi taşınabilir şarj aletini şarj edersiniz. Üzerindeki göstergeler tamamen yandığında şarj işlemi tamamlanmıştır. Bitince haliyle tekrar şarj edeceksiniz Normal telefon mantığı ile tamamen aynı.

tasinabilir-sarj-aleti-nasil-sarj-edilir

2 Yorum

2 Yorum

 1. furkan

  2 Mart 2018 at 11:12

  tesekkür ederim

 2. Tahsin Can

  15 Şubat 2019 at 11:18

  Güzel bilfgi teşekkürler

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı