Bilgi

VPN Nedir? Ne İşe Yarar? Nerelerde Kullanılır? Nasıl Kurulur? (Kısaca)


Bu yazımızda sizlere basit bir şekilde VPN Nedir? Ne İşe Yarar? Nerelerde Kullanılır? Nasıl Kurulur? Sorusuna cevap vereceğim. VPN (Virtual Private Network) kısaca Sanal Özel Ağ olarak tanımlanır ve VPN aracılığı ile ağlara uzaktan erişim sağlanır.

Kısaca açıklamak gerekirse 2 bağlantı noktası arasında veri iletişimi/veri transferi sağlamak için kullanılır ve bir çok amacı vardır. Bunlarda ilki güvenli bir iletişim sağlamak için kullanır. Örneğin farklı iki nokta arasında şifreli bir şekilde iletişim sağlamak amacıyla VPN’den faydalanılır. Bir diğeri ise internet kullanıcıların bulundukları noktaları gizlemek amacıyla internette gezinmelerini sağlar. Bir kullanıcı eğer bulunduğu yerin IP numarasının başkaları tarafından görüntülenmesi, izlenmesi veya takip edilmesini önlemek istiyorsa VPN Programlarını kullanır.

VPN ile yasaklı/yasaksız bütün internet sayfalarında gezinebilirsiniz. Bunun için bilgisayarınıza veya telefonunuza herhangi bir VPN programı kurarak başlayabilirsiniz. Ancak bilinen kurumsal yapıdaki VPN’ler kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Aksi taktirde gezindiğiniz siteleri ve yaptığınız işlemleri kaydeden VPN Programları kişisel verilerinizin güvenliğini tehlikeye sokabilir.

VPN’ler internet üzerinde anonim (gizlenerek) dolaşmanızı sağlayan özel paket programlardır. Bazıları ücretli olabildiği gibi ücretsiz olanları vardır.

VPN’lerin kullanımı oldukça basittir. Telefon veya bilgisayar için indirdiğinizde sadece VPN’ni Açık/Kapalı veya ON/OFF moduna getirmeniz yeterli. Açık/ON Konumunda VPN Aktiftir. 

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı