Bilgi

Tehlikeli Kristal: Metamfetamin ve Etkileri


Metamfetamin ve etkileri son yıllarda daha fazla araştırılmaya ve merak edilmeye başlamıştır. ATS grubuna ait olan bu uyarıcı, son derece tehlikelidir. Kısa sürede, çok az miktarlarda kullanım sağlansa bile ciddi bağımlılıklar yaratır. Bundan kaynaklı olarak da bireylerin sağlığını tehlikeye atan bir maddedir. Yarattığı yan etkiler sebebiyle pek çok ülkede kullanımı sırasında ciddi sınırlamalar ve kısıtlamalar söz konusudur. Metamfetamin nedir ve hangi amaçlarla kullanılır, nasıl yan etkiler ortaya çıkar detaylı inceleyelim.

Kristal Meth Tarihi: Metamfetamin Neden Üretildi?

Metamfetamin üretimi ilk kez Amfetamin ilaçların üretimi olan 1887 yılında gerçekleştirilmiştir. Berlin Üniversitesinde astım tedavisi için kimyager Lazăr Edeleanu tarafından geliştirilen ilaç, hiperaktivite bozukluğu ve dikkat eksikliği için kullanılır. Amfetamin grubunda yer alan Metamfetamin normal şartlarda bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan etkili bir ilaçtır. Ancak kontrollü ve doğru amaçlarla kullanılmadığında, özellikle farklı varyasyonlarının kullanılması ile ortaya tehlikeli yan etkiler çıkacaktır.

Metamfetamin Hangi Amaçla Kullanılır?

Hastalıkların tedavi edilmesi için kullanılan Metamfetamin ülkemizde daha çok uyuşturucu etkisi amacıyla kullanılır. Görünüş olarak kahverengi, beyaz ve pembedir. Uyuşturucu etkisi için burundan veya da buhar formuna getirilerek kullanılır. Kullanım biçimine göre maddenin yarattığı etki de farklıdır. Buhar formunda kullanıldığı zaman, kokainin burundan çekilmesine benzer etkiler gösterir. Enjeksiyon yöntemi ile uygulandığında ise etkisi daha güçlü olsa da aynı zamanda daha kısa sürelidir. Birçok yerde tedavi amacıyla kullanılsa da ülkemizde ne yazık ki en yaygın kullanım alanı uyuşturucu etkisi için kullanılmasıdır.

Metamfetamin ve Tehlikeli Etkileri Nelerdir?

Metamfetamin tehlikeli etkileri temel olarak uyuşturucu madde şeklinde kullanıldığında ortaya çıkıyor. Tabi ki ilaç olarak kullanılan formunda da çeşitli yan etkiler söz konusu ancak direkt olarak alınması durumunda başta bağımlılık olmak üzere tehlikeli etkileri ortaya çıkıyor. Ülkemizde daha çok met, ateş buz ya da kristal olarak adlandırılan madde, merkezi sinir sistemini etkiliyor. Uzun veya kısa süreli kullanımına bağlı olarak nörolojik sorunlar, saldırganlık, anksiyete ve depresyon gibi rahatsızlıkların görülme riski artıyor.

Metamfetamin kullanımından itibaren yaklaşık 8-24 saat süresince etki etmeye devam etmektedir. Eğer düşük dozda kullanılmışsa; sinirlilik, uyanıklık, iştahsızlık, enerji yoğunluğu ve aşırı güven sorunlarına neden olur. Maddenin etkisi kısa sürede başlarken aynı şekilde hızlı bir biçimde de sonlanır. Bu sebeple kullanan bireyler arka arkaya tekrar doz alma ihtiyacı hisseder.

Yüksek doz metamfetamin kullanımı sonucunda huzursuzluk, saldırganlık, korku, panik bozukluk ve paranoya sorunları oluşur. Ayrıca maddeyi kullanan bireylerin büyük çoğunluğunda psikoz geliştiği bilinmektedir. Baş dönmesi, böbrek yetmezliği, kalp krizi ve hızlı soluk alıp verme, aşırı kilo kaybı, vücutta yaralar ve çeşitli psikiyatrik rahatsızlık belirtileri görülebilir.

Metamfetamin Vücutta Nasıl Etki Eder?

Metamfetaminin vücutta etkisi bilindiği zaman ancak gerçek tehlikeleri de anlaşılabilecektir. Metamfetamin vücuda herhangi bir yolla girdiğinde ortaya çıkan etkileri aşağıdaki gibidir:

  • Madde kullanımı ile birlikte santral sinir uçlarında dopamin, serotonin ve noradrenalin salınmasına ve bununla birlikte sinir uçlarına geri alınmasının engellenmesi ile etkilerinin artmasına neden olan bir maddedir.
  • Metamfetamin kullanıldığı anda kan ve beyin arasındaki bariyeri geçer ve beyne hızlıca etki eder. Beyin kimyasını bozduğu için, ağır depresyona neden olur.
  • Metamfetamin aynı zamanda vücutta yüksek dozlarda öforiye neden olur. Öforiye, kişinin kendini iyi hissetme hali olarak bilinir. Vücutta yorgunluğu ve uykusuzluğu ertelediği için kişiler hem iyi hisseder hem de uykusuzluktan kaynaklı olarak birden uyuya kalabilir.
  • Bazal metabolizma hızını artırdığı ve iştahı azalttığı için kilo kaybına neden olur. Uyuşturucu kullanan bireylerde, kilo kaybı sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.

1- Metamfetamin Kullanımına Bağlı Uzun Süreli Bilişsel Etkiler

Metamfetamin uzun vadeli etkileri incelendiğinde, daha çok kişilerin karar verme ve günlük yaşamını olumsuz etkileyecek davranışlar göze çarpmaktadır. Uzun süreli meth kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan kronik etkilere, her geçen gün yenisi eklenmektedir. Uzun süreli olarak bu maddeye maruz kalınması veya kullanmanız halinde ortaya çıkacak belirtiler aşağıdaki gibidir:

2- Dikkat Dağınıklığı

Metamfetamin beyinde Prefrontal korteksdeki ve Frontal nöronlarda hasar oluşturur. Bu hasardan kaynaklı olarak uzun süreli odaklanamama, konsantrasyon, odak değiştirme gibi kronik sorunlar oluşur. Dikkat dağınıklığı, uzun süre bu maddeyi kullanan bireyler kullanımı bıraksa ve yine uzun süreli olarak maddeden uzak kalsa dahi etki devam eder.

3- Problem Çözme ve Yargıya Varma Sorunları

Meth kullanımına bağlı olarak beyinde ciddi hasarlar oluşur. Özellikle dürtü yeteneğinin bastırılması ve muhakeme yeteneğinin zayıflaması gibi olumsuz etkilere sahiptir. Bireylerde işlev bozukluklarının boyutları farklılık gösterebilir.

4- Hafıza Gücünde Azalma

Uzun süreli metamfetamin kullanımı insanlarda ve hayvanlarda hatırlama yeteneğinin azalmasına ve bilgiyi kodlama güçlüklerine neden olur.

5- Hareket Sorunları

Beyinde yer alan ve beyaz madde olarak ifade edilen nöronlarda ciddi hasar meydana gelir. Meydana gelen hasarla birlikte karmaşık beceriler yapılırken koordinasyon sorunları, yürüme gibi basit eylemlerin gerçekleştirilmesinde yani motor işlevlerinde bozulmalar meydana gelir.

6- Duygusal Kontrol Sorunları

Uzun süreli uyuşturucu kullanımı, kişilerin duygu durumlarını kontrol etme ve gerçek duygu deneyimlerinin kendi kendine düzenlenmesi noktasında sorunlara neden olur. Sürekli kullanımla birlikte metamfetamin; kronik depresyon, ruh hali değişiklikleri, motivasyon kaybı, kronik ilgisizlik ve saldırganlık sorunları yaşayabilir.

Metamfetamin tehlikeli etkileri bu maddeye uzun süreli maruz kalınması ile artacaktır. Sağlık için kullanılması gerektiğinde bile kontrollü olarak kullanılması gerekir. Aksi durumda sizlere belirttiğimiz etkileri ve çok daha fazlasını yaşamanız mümkün olacaktır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı