Bilgi

Metamfetamin Nedir? Özellikleri ve Zararları Nelerdir?


Dünyanın en tehlikeli uyuşturucuları arasında gösterilen sıvı ve toz halde kullanılan metamfetamin; uyarıcı ve halüsinasyon özelliği olan sentetik bir maddedir. Birçok uyarıcı gibi, 6-24 saat süren güçlü bir öfori; dolayısıyla bağımlılık yapma yeteneğine sahiptir. Yapı olarak amfetamine yakın psikoaktif bir maddedir. Yirminci yüzyılın başında geliştirilen metamfetamin, ilk kez ikinci dünya savaşı sırasında askerlerin uyanık kalmasına yardımcı olmak için kullanılmıştır. Savaştan sonra, üniversite öğrencileri, sporcular, kamyon şoförleri için reçetesiz bir uyarıcı olarak kullanılmaya devam edilmiş, ancak yapılan araştırmalar sonucunda bağımlılık yaptığı kanıtlanınca 1970’lerde kontrollü maddeler listesine eklenmiştir. Kısa sürede bağımlılık geliştirmesi ve üretim kolaylığı nedeniyle ciddi bir istismar maddesi olarak hem kullananlara hem de topluma birçok yıkıcı etkisi bulunuyor.

Metamfetamin dünya üzerinde ve ülkemizde son yıllarda hızla yayılan, çok zararlı ve tehlikeli bir uyuşturucudur. Bu uyuşturucu maddenin kullanılan takma isimlerinden bazıları: speed, tina, ice, chalk, meth, crystal (kristal), crank, fire, glass, taş, crack, ateş ve buz. En çok kullanılan ismi ise metamfetaminin kısaltılmış hali olan meth.

İlk kez kullanıldığında insana kendisini aşırı güçlü ve iyi hissettiriyor. Kısacası mükemmel insan kavramını yaşatıyor ancak sonrası ise parçalanan ve ölümle biten hayatlara neden oluyor. Metamfetamin, amfetaminin daha üstünde ve daha güçlü ayrıca kokainden üç kat daha sert etki yapıyor. Burundan çekilerek, yakarak, yutarak veya damardan alınabiliyor. Fiziksel olarak insan bedenini çürütüyor. En başta dişlerden başlayarak insanı insanlıktan çıkaran ve inanılmaz sağlık sorunları meydana getiren fiziksel değişimlere neden olmaktadır.

Metamfetamin temel olarak nörotoksiktir ve beyindeki dopamin ve serotonin nöronlarına zarar verebilmektedir. Kullanıcıları arasında şiddet içerikli davranışlar yaygındır. Metamfetamin, afrodizyak etkileri için yaygın olarak kullanılır ve korunmasız cinsel ilişkinin daha yüksek görülmesi sebeplerindendir. Kronik metamfetamini kullananlar ile yapılan araştırmalar, duygusallık ve bellek ile ilişkili beyinde bazı yapısal ve işlevsel değişiklikler olduğunu göstermiş ve bunların bazıları geri döndürülemez olarak değerlendirilmiştir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı