Bilgi

Telefon Hattı Olmadan İnternet Nasıl Kullanılır? Telefon Hattı Olmadan Internet Olur mu ?


Evde internet kullanmak istiyorsunuz ama telefon hattına ihtiyaç duymuyorsunuz veya internetinizin bağlı olduğu telefon hattını kapatmak istiyorsunuz. Aslında bu mümkün. Bir çok kişi extra gelen telefon faturasını ödememek için telefon hattını kapattırıyor.

Ancak şu unutulmamalıdır. İlk kez internet başvurusu yapacaksanız bir telefon hattına ihtiyacınız var. Telefon hattı olmadan internet pek mümkün değil. Ancak internetinizi aldıktan sonra kapatmanız mümkün. Telefon hattını kapatmak için bizzat hat sahibinin Telekom Müdürlüğüne/Ofisine başvurua bulunup yalın internet kullanmak istediğine dair bilgi vermesi gerekiyor. Telefon ile arayarak telefon hattının kapatılması mümkün değil.

Telefon Hattı Kullanılmadan Kullanabileceğiniz İnternet Tarifeleri

Artık bir çok internet hizmeti sunan şirketler sabit hatlı telefonlar kullanılmadan internet hizmeti sunmaktadır. Ancak telefon hattını kullanmadığınızda internet ücretinin içinde her şirketin kendi politikasına göre düzenlediği miktarda sabit hat ücreti talep edilmektedir. Telefon olmadan da internet hizmeti alabileceğiniz şirketler/kurumlar aşağıdaki gibidir;

1- TTNET – Yalın İnternet: NDSL(Yalın DSL) bu TTNET’in sabit hatsız hizmetidir. Ülkemizde bir çok kişi telefon faturası ödemek istemediğinde geçiş yaptığı internet paketi budur.

2- UyduNet – KabloNet: Telefon hattı yerine Kablo TV hattınızın olması gerekmektedir. Oldukça uygun fiyata ekonomik paketlerinin olduğunu hatırlatmakta fayda var. Ancak halen bir çok noktada UyduNet hizmeti verilemiyor. Büyükşehirde daha çok yaygın olan bu hizmetten faydalanmak için binanızda bu hizmete ait kutularının olması gerekiyor.

3- TürkNet – Sadece İnternet: Sabit telefon hattı kullanmak istemeyenler için oldukça hesaplı internet. Tercih edilebilir.

4- Doping – Sade İnternet: Bu firmada aynı şekilde bu internet için de telefon hattına ihtiyaç duymuyor. Adı pek duyulmasa da hizmetinden memnun olan bir çok kullanıcı var.

5- SuperOnline – Yalın ADSL: SuperOnline’ın telefonsuz kullanılabilecek yalın internet hizmetidir. Ayrıca fiber internet hizmetinden faydalanmak istiyorsanız bulunduğunuz noktada bir fiber optik altyapının bulunması gerekmektedir.

Peki telefon hattı olmadan kullandığımda ücret telefonlu hizmete göre daha mı pahalı. Cevap hayır. Çok fazla fark olmasa da yine de küçümsenmeyecek bir farkla faturanızı daha düşük düzeyde ödemiş oluyorsunuz.  Başta dediğimiz gibi her şirketin belirli bir miktar telefon için faturaya eklettiği bir ücret bulunuyor.

2 Yorum

2 Yorum

 1. Muhammed

  25 Ocak 2018 at 03:40

  Hocam öncelikle merhaba bir yıldır ttnet kullanıcısıydım son bir ay içinde mahallemizdeki inşaat çalısmalarından dolayı telefon hattımız kamyonlar tarafından koparılıyır ardından ttneti aradıgımızda ise bölgemizin kentsel dönüşüm alanı oldugu gerekçesiyle internet hattımız yapılmadı ve kapatıldı yani o telefon kabloları eve sinyal getirmiyor acaba bu yalın internet dedikleri olaydan yahutta bildiginiz başka türlü yararlanabilecegim bir internet firması vs var mı yardımcı olursanız çok sevinirim..

  • Cüneyt Çağala

   25 Ocak 2018 at 15:19

   uydu ile internet var. bildiğiniz çanak anten kullanılıyor. bu işi yapan bir çok firma var. özellikle internet erişiminin zor olduğu köylerde yaygın kullanılıyor. sizin için diğer bir alternatif sizi gören bir binaya wifi (access point) koyup kablosuz yayın almanız. dilerseniz bunu kabloluya çevirebilirsiniz. 1-2 km arası sorunsuz kablosuz yayın yaptırabilirsiniz. maliyeti cihazların 500 tl felan maksimum.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı