Bilgi

En Uygun İnternet Paketleri


Herkese Merhaba. Bu yazımızda “en uygun internet paketi” konusunda bilgi vermeye çalışacağım.

İnternet paketleri -içerik durumuna göre- firmalar farklı fiyat politikası uyguluyor. Aslında bu farklılıklar yüzünden kafamız biraz karışabiliyor. Bireysel olarak en uygun internet paketi, yalın (sabit telefon olmayan), herhangi bir kotanın (AKN vs.) uygulanmadığı yani sınırsız olan, en az 16 Mbps hızında ve 24 ay taahhütlü seçeneği olarak karşımıza çıkıyor.

Öncelikle, 1 Ocak 2019 tarihi itibari ile Türkiye’deki tüm internet servis sağlayıcıları BTK’ın kararı ile Adil Kullanım Kotası uygulamasına son verdi. Bundan sonra sınırsız bir internet paketine sahip olan kullanıcılar 50 GB, 75 GB, 100 GB gibi kullanımdan sonra hızları düşmeyecek. Tabi normalde AKN uygulanmayan paketler vardı. Ancak fiyatlar baya bir yüksek olduğundan sadece kurumsal yapıdaki firmalar tarafından tercih ediliyordu. AKN olayı son bulunca fiyatlara hafif bir artma meydana geldi diyebiliriz. Ancak sanıldığı kadar yüksek değil. Bu cümleden fiyatlar çok ucuz anlamı çıkmasın. Türkiye’de internet için (mobil veya ev) çok yüksek bir fiyat politikası uygulanıyor. İnternet paketlerinde kotalı seçeneklerde bulunuyor. Ancak “kota aşımı” durumunda ekstra ücret ödemek durumunda kalıyorsunuz veya internetiniz otomatik olarak kapatılabiliyor. Sınırsız internet paketi her zaman için en avantajlı seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle kota sorunu kaygısı yaşamadan dilediğiniz zamanda internete girip, film, müzik ve video izlemek/dinlemek istiyorsanız sınırsız paketleri tavsiye ediyorum.

Hız olarak farklı seçenekler sunulsa da günümüzde en ideal hız seçeneği olarak 16 Mbps ve üzerinde olan paketler tercih edilmelidir. Eğer ev ortamında 2 veya daha fazla cihaz kullanıyorsanız 5 Mbps, 6 Mbps, 8 Mpbs veya 12 Mbps’nin pek yetmeyeceğini göreceksiniz. En az iki cihaz aynı anda video izlemeye başladığı anda takılmalar, donmaları beraberinde getirdiğini söyleyebilirim.

Taahhüt konusunda ise firmalar genellikle 12 veya 24 ay şeklinde bir politika izliyorlar. Bu 24 ay olayı ne zaman ortaya çıktı bilmiyorum ancak, muhtemelen müşterilerin kendilerinden vazgeçmelerinin önüne geçmek için yaptıkları bir strateji olsa gerek. Aslında bu çok önemli değil, eğer bir firmayı test etmek istiyorsanız 1-3 ay gibi sürelerle ücretsiz olarak kullanım olanağı da sunduklarını söyleyebilirim. Beğenmezseniz ücret iadesi veya iptal etme seçenekleriniz bulunuyor. 24 Ay taahhüt edildiğinde fiyat olarak daha uygun paketler (aylık ödemeler) karşımıza çıkıyor.

Artık sabit telefonlar evlerden neredeyse kalktı diyebilirim. Evinde sabit telefonu olan arkadaşınız var mı? Ben hatırlamıyorum 😊 Zaten günümüzde herkes yalın internet (sabit telefon bulunmayan) paketleri tercih ediyor. Siz evinizde halen sabit telefon kullanıyorsanız bence gidin iptal ettirin. Boşu boşuna her ay sabit telefona para vermeyin. Sabit telefon + internet ücreti ödüyorsanız emin olun iptal etmeniz maliyet açısından size büyük avantaj sağlayacaktır.

Şimdi burada yalın, sınırsız, 16 Mbps ve 24 ay taahhütlü seçeneklere bakalım.

En Uygun Türk Telekom (TTNET) İnternet Tarifeleri

TTNET Anonim Şirketi, Türkiye’de internet sağlayıcısı iletişim ve teknoloji şirketi olarak 26 Nisan 2006 tarihinde Türk Telekom Grubu‘nun bir üyesi olarak kurulmuştur. 14 Mayıs 2006 tarihinde “İnternet Servis Sağlayıcı Lisansı” alarak faaliyetlerine başlamıştır.

Şu anda “İnternet Festivali Kampanyası” olarak geçen kampanya seçenekleri en uygun seçenekler olarak karşımıza çıkıyor. İnternet Festivali Kampanyası 31 Aralık 2019 tarihine kadar geçerlidir. Kampanyadan bireysel yeni kullanıcılar 24 ay taahhüt vererek yararlanabilir. Kampanya sadece belirli ilçelerde geçerlidir. Kampanyanın geçerli olduğu ilçeler için tıklayınız. (Neredeyse ilçelerin çoğu -merkez dahil- bulunuyor.) Ancak yine de kontrol etmenizde fayda var.

İnternet Festivali Kampanyası Hız AKN Fiyat
12Mbps Limitsiz İnternet 12 Mbps Limitsiz 73,9 TL
16Mbps Limitsiz Ultra İnternet 16 Mbps Limitsiz 77,9 TL
24Mbps Limitsiz Fiber İnternet 24 Mbps Limitsiz 93,9 TL

İkinci uygun seçenek olarak (üstteki kampanyadan yararlanamayanlar için) “Limitsiz İnternet Çağı Kampanyası” bulunuyor. Ayrıca diğer internet servis sağlayıcılardan gelenlere 150 TL Hoş Geldin İndirimi olduğunu hatırlatalım. (Tabi fatura ibrazı ile)

Limitsiz İnternet Çağı Kampanyası Hız AKN İlk 12 Ay İkinci 12 Ay
12Mbps Limitsiz Fiber İnternet 12 Mbps Limitsiz 84,9 TL 94,9 TL
16Mbps Limitsiz Fiber İnternet 16 Mbps Limitsiz 89,9 TL 99,9 TL
24Mbps Limitsiz Fiber İnternet 24 Mbps Limitsiz 99,9 TL 109,9 TL

En Uygun Kablonet İnternet Tarifeleri

Türksat Kablonet (eski adıyla Uydunet), Türksat Kablo fiber altyapısı ile sunulan fiber internet hizmetidir. Sabit telefon altyapı gerekliliği bulunmamakta ve 100 Mbps‘ye kadar fiber internet sağlanabilmektedir. Ayrıca Türksat Kablonet, KabloTV hizmeti ile birlikte sunulabilmektedir. Türksat Kablonet -şu anda- 24 ilde yaygın fiber kablo altyapısı bulunmaktadır. Bunlar dışındaki illerde Kablonet hizmeti verilmemektedir. Kablonetin bulunduğunuz yerde altyapısının olup olmadığını öğrenmek için burada (tıkla) bulunan sorgulama formunu kullanabilirsiniz. Ayrıca buradan da (tıkla) detaylı bilgi edinebilirsiniz. Kablonet fiber internet hizmetini sadece uyumlu Kablonet modemler ile alabilirsiniz. Daha öncesinde farklı bir firma için kullandığınız modem çalışmayacaktır. Docsis 2.0 standardındaki modemler 10 Mbps‘ye kadar, Docsis 3.0 standardındaki modemler ise 100 Mbps‘ye kadar hız sağlayabilmektedir.

Kablonet sınırsız internet tarifesi kapsamında kullanım miktarı ile ilişkili olarak herhangi bir hız düşürme söz konusu değildir. Ayrıca kullanım miktarına bağlı olarak herhangi bir ek ücret alınmaz.

İndirme Hızı Hız AKN Fiyat
16 Mbps’e kadar 16 Mbps Limitsiz 99,99 TL/Ay
20 Mbps’e kadar 20 Mbps Limitsiz 199,99 TL/Ay
25 Mbps’e kadar 25 Mbps Limitsiz 249,99 TL/Ay
50 Mbps’e kadar 50 Mbps Limitsiz 349,99 TL/Ay
100 Mbps’e kadar 100 Mbps Limitsiz 499,99 TL/Ay

Ayrıca aşağıdaki “Kablonet Kampanlarının” daha uygun seçenekler sunduğunu belirletim.

1- Sınırsız 2’li Kampanyası: 24 Ay taahhüt sözünüz ile 16 Mbps‘ye kadar Akıllı Sınırsız İnternet ve Kablo TV Temel Paket ayda sadece 64,99 TL.

2- Eğlenceyi Kaçırma Kampanyası: 24 Ay taahhüt sözünüz ile 25 Mbps‘ye Kadar Akıllı Sınırsız İnternet, Kablo TV Temel Paket ve Vizioon Sinema Paketi ayda sadece 69,99 TL.

3- 3 Ay Bedava Kampanyası: 27 Ay taahhüt sözünüz ile 50 Mbps‘ye kadar Akıllı Sınırsız İnternet ayda sadece 79,99 TL.

4- Hayatı Yakala Kampanyası: 24 Ay taahhüt sözünüz ile 50 Mbps‘ye Kadar Akıllı Sınırsız Fiber İnternet, Kablo TV Üst Paket ve Vizioon Sinema Paketi ayda sadece 79,99 TL.

5- Hızlı ve Sınırsız Kampanya: 24 Ay taahhüt sözünüz ile 16 Mbps‘ye kadar Sınırsız İnternet ve Analog Kablo TV ayda sadece 75,99 TL veya 25 Mbps‘ye kadar Sınırsız İnternet ve Analog Kablo TV ayda sadece 85,99 TL.

6- 100’ünüzü Güldüren Kampanya: 24 Ay taahhüt sözünüz ile 100 Mbps‘ye Kadar Akıllı Sınırsız Fiber İnternet, Kablo TV Üst Paket ve Altın Sinema Paketi ayda sadece 89,99 TL.

En Uygun Vodafone İnternet Tarifeleri

Vodafone, 1991 yılında kurulmuş ve Newbury, Birleşik Krallık merkezli uluslararası bir telekomünikasyon şirketidir. Aşağıda en uygun Fiber ve ADSL tarifelerini veriyoruz. Diğer uygun fiyatlar ve kampanyalar için burayı (tıkla) ziyaret edebilirsiniz.

Vodafone En Uygun Fiber Tarifeleri

Vodafone En Uygun ADSL Tarifeleri

Vodafone Faturalıya Özel En Uygun İnternet Tarifeleri

En Uygun Millenicom İnternet Tarifeleri

Millenicom Telekomünikasyon Hizmetleri A.Ş. Almanya merkezli European Telecommunication Holding’e bağlı bir şirkettir. Millenicom Türkiye, 2004 yılından itibaren Türkiye’de alternatif operatör şirketi olarak hizmetlerine devam etmektedir. Alternatif operatör şirketleri arasında %20,77 ile en büyük pazar payına sahiptir. (Wikipedia)

Bu firmayı ilk kez duyduğumu söyleyebilirim. Hizmetleri tam olarak nasıl bilmiyorum. Ancak forumlardan şikayet ve beğenilerine bakabilirsiniz. Ayrıca Millenicom‘un diğer kampanyaları için alttaki popüler tarifelerin üzerini klikleyebilirsiniz.

En Uygun Superonline İnternet Tarifeleri

Turkcell Superonline, kendi kurduğu altyapı üzerinden fiber optik internet başta olmak üzere çeşitli telekomünikasyon hizmetleri veren bir Turkcell grup şirketidir. Şirket, bireysel, kurumsal ve toptan segmentteki müşterilerine; ses, veri, genişbant internet erişimi, toplu ses taşıma, kiralık veri hattı hizmetleri ve katma değerli servisler sunmaktadır.

Aşağıda Superonline “Yalın ADSL İnternet” paketleri görülmektedir. Buradaki fiyatlar 12 ay taahhüt sözü vermeniz gerekiyor. Ayrıca bu durumda kurulum ve modeminde ücretsiz olduğunu belirtelim. Bu pakette TV+, lifebox, fizy, Dergilik, Bip kullanımları internetinizden yemez.

Burada ise en uygun “Limitsiz Fiber İnternet” seçeneklerini görmektesiniz.  12 Ay kullanım sözünüze ilk ay 100Mbps hız hediyesi veriliyor. Ayrıca kurulum ücretsiz olup modem fiyata dahildir. Daha fazla detay ve diğer internet kampanyaları için burayı (tıkla) ziyaret edebilirsiniz.

En Uygun TurkNet İnternet Tarifeleri

TurkNet veya tam adıyla TurkNet İletişim Hizmetleri A.Ş., Türkiye’de faaliyet gösteren internet servis sağlayıcı olup, ayrıca telefon ve veri hizmetleri de sunan telekomünikasyon şirketidir. TurkNet ilk olarak 1995 yılı Mayıs ayında Turk Nokta Net adıyla kurulmuştur. Resmi sitesini ziyaret etmek için buraya (tıkla) gidebilirsiniz.

Evinizde internet ve telefon hizmeti yoksa 60 TL gibi bir ücret alınıyor. Kredi kartı ile otomatik ödeme talimatı verilerek yapılan başvurularda ise sadece 30 TL gibi bir ücret alınıyor. TurkNet’te (yanılmıyorsam) tek paket bulunuyor. Yani 100 Mbps hızında, sınırsız (AKN’siz),  Taahhütsüz 64,99 TL isteniyor.

En Uygun Netspeed İnternet Tarifeleri

Yurt çapında muhtelif noktalarda yüksek hızda internet erişimi sağlamak amacıyla, bireysel ve kurumsal abonelerine ses, data ve görüntü alanında iletişim çözümleri sunan Netspeed, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun denetim ve gözetiminde faaliyet gösteren %100 Türk sermayeli bir “Telekomünikasyon” şirketidir. Bireysel ve Kurumsal müşterilerine netspeed markası altında Fiber internet ve ADSL hizmetleri sağlamaktadır.

Netspeed 15.01.2019 Tarihine kadar geçerli yeni sınırsız ADSL, VDSL ve FİBER tarifeleri aşağıdaki gibidir. Daha detaylı bilgi için burayı (tıkla) ziyaret edebilirsiniz.

1 Yorum

1 Yorum

  1. Mert

    7 Mayıs 2019 at 16:50

    Merhaba,

    ORIS Telekom olarak yeni bir firma daha piyasaya girdi. Bunu da karşılaştırmaya ekleyebilirsiniz. Bilginize.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı