Bilgi

Telefon IP Adresi ile Neler Yapılabilir?


Telefon IP’si ile ilgili bir çok efsane var! Efsane diyorum çünkü ciddi ciddi buna inanan insanlar var! Bu efsanelerden bazılar şöyle! Telefon IP’nizi alan kişi telefonunuzdaki her türlü dosyaya, belgeye, fotoğrafa erişebilir, yerlerini değiştirebilir, kopyalayıp silebilir, mesajlarınızı okuyabilir vs. Hatta bir iddiaya göre adresinizi, oturduğunuz evin yerini dahi bulabilir!

Arkadaşlar! YOK ÖYLE BİR ŞEY!

Telefonun IP adresi ile hiçbir şey yapılmaz. Hatta telefonunuzun IP dışında Seri No, MAC Adresi vs. ile de hiçbir işlem yapamazsınız. Telefonunuzun IP’sini alan, çalan, ele geçiren kişi bunlarla telefonunuzun yanına yaklaşamaz.

IP Adresi telefonunuzda iki tane bulunuyor. Bunlardan biri telefonunuzun mobil hattan internete çıkması için ilgili servis sağlayıcının size verdiği bir numaradır. Siz sabit kalması için talepte bulunmadığınız sürece sürekli değişir. Telefonunuzu yeniden başlattığınızda, uçak moduna alıp geri döndüğünüzde,  şebeke gidip geldiğinde, belirli-belirsiz aralıklarla değişir. Diğeri ise modem,  Access point gibi kablosuz ağa bağlandığınızda otomatik veya statik olarak belirlenebilen numaradır. Buda sizin modemden internete çıkmanızı sağlar. Her iki IP’nin temel amacı internet bağlantısı sağlamak içindir. Sizin IP’nizi almak isteyen bir kişi çok rahatlıkla alabilir. Hatta MAC adresinizi bile öğrenebilir. Bunlarıda telefonunuza dokunmadan siz farketmeden alabilir. Bununla ilgili detaya girmeyeceğim. Ama sonuç olarak telefonunuzun IP veya MAC adresini alan kişi bunlarla HİÇBİR ŞEY YAPAMAZ.

Mobil veriden size IP tanımlayan servis sağlayıcı (Turkcell, Vodafone, Telekom) hangi IP’yi ne zaman ve kime tahsis ettiğini kaydeder. Bu nedenle sizin herhangi bir sitede/platformda yasal olmayan bir işlem yaptığınızda –şikayet halinde- bu kayıtlar çıkarılabilir ve tespit edilebilirsiniz.

Bol güneşli günler. Selametle.

1 Yorum

1 Yorum

  1. YUSUF DEĞİL

    18 Eylül 2020 at 01:17

    EĞER ZATEN YAPABİLECEK POTANSİYELDE BİR İNSAN İP NİN BAĞLI OLDUĞU MAİL ADRESİNE TROJEN VİRÜSÜNÜ KISALTILMIŞ LİNK İLE YOLLAR VE İSTEDİĞİNİ YAPAR BU DÜZEYDE İLERİ BİLGİYE SAHİP BİR İNSAN DA BUNU ARAŞTIRMAZ 🙂

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı