Bilgi

Telefonda VoLTE işareti Nedir? Ne İşe Yarar?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda “Samsung cep telefonunda sağ üst köşede 4.5G işaretinin yanında VoLTE işaretinin anlamı nedir?” sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

VoLTE teknolojisi ses aramalarının LTE şebekesi üzerinden yapılmasını sağlayan arama teknolojisidir. Başka bir ifade ile VoLTE (Voice over LTE), hizmet aldığınız GSM operatörleriniz tarafından sağlanan sunucu vasıtası ile 4.5G üzerinden HD ses kalitesinde telefon görüşmesi yapabilmenizi sağlayan bir servistir. HD ses kalitesi için görüşmeyi yapan her iki tarafta da VoLTE servisinin aktif olması gerekmektedir. Ayrıca HD Ses Teknolojisi bir 4.5G servisi olduğundan 4.5G SIM kartınız ve aboneliğiniz de olmalı.

Ülkemizde VoLTE Desteği Sunan Operatörler

 • Turkcell VoLTE
 • Vodafone VoLTE
 • Türk Telekom HD+

HD Ses Teknolojisi (VoLTE) Nedir?

 • Sesi 4.5G teknolojisi üzerinden ileterek HD ses kalitesiyle konuşmanızı sağlar.
 • Arama sırasında arkaplan gürültüsünü filtreler, böylece kalabalık ve gürültülü ortamlarda bile iyi bir ses deneyimi yaşarsınız.
 • Arama kurulum süresini kısaltır, böylece aramanızın bağlanması neredeyse 1 saniye içinde gerçekleşir.
 • Sesli arama sırasında video aramaya geçme ve istendiğinde sesli aramaya geri dönme imkanı verir.

Farklı operatörler arası VoLTE aramalarında HD ses kalitesi desteğinin sağlanması, operatörler arası anlaşmaya bağlıdır. HD Ses Teknolojisi’nden yararlanabilmek için uyumlu bir cihaza sahip olmalısınız. Uyumlu cihazların listesine buradan ulaşabilirsiniz. Bu teknoloji açık iken telefonunuz hem GSM hem de 4.5G bağlantısı sağlayacağı için batarya tüketimi  artacak ve internet kotanızın daha hızlı bitmesine neden olacaktır.

iPhone, Samsung, LG, General Mobile, Turkcell T80 Telefonlarında  VoLTE özelliğinin  nasıl aktif veya pasif hale getirildiğini öğrenmek için burayı (tıkla) klikleyebilirsiniz.

1 Yorum

1 Yorum

 1. Tech Worm Okuru

  5 Ekim 2021 at 16:40

  VoLTE tanımı için teşekkürler, gayet açıklayıcı. Ben VoLTE açmayla ilgili sorun yaşadığım için araştırma yaparken bu konuyla ilgili bir yazı buldum.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı