Bilgi

Telefondan Girdiğim Siteler Görünür Mü?


Bir çok kişi telefondan ziyaret ettiği –gezindiği- sitelerin kayıt edilip edilmediğini öğrenmek istiyor. Bunun cevabı EVET, telefonda girdiğiniz tüm siteler tarih saatleri ile birlikte iki-üç şekilde kayıt ediliyor. Dilerseniz bu kayıt işlemlerini silebilir veya kayıt edilmesini önleyebilirsiniz.

Telefonunuzu kurcalayan biri çok kısa sürede girdiğiniz tüm internet sitelerini görme olanağına sahip. Ayrıca server –sunucu- dediğimiz bir sistemde log yani kayıt tutma özelliği bulunuyorsa ve siz Wifi’den bağlanıyorsanız aynı şekilde girdiğiniz web siteleri kayıt edilebilir. Genellikle kurumsal yapılar –işletmeler, şirketler vs.- sistemlerinin güvenliği açısından çeşitli web sitelerine yasaklamalar yapabilir veya girdiğiniz web sitelerini kayıt altına alabilir.

Bireysel olarak kullandığınız –evde vs.- bağlandığınız wifiden kayıt etme olayı pek söz konusu değil. Ancak güvenilmeyen ağlardan –cafeler vs.- bağlandığınızda sadece girdiğiniz web siteleri değil şifrelerinizin bile tehlike altına girebileceğini unutmayınız.

Şimdi kafanızı çok karıştırmadan aşama aşama bilgi vermeye çalışayım. Telefondan iki şekilde bilgileriniz kayıt ediliyor. Bunlardan ilki doğrudan kullandığınız tarayıcıya (Google Chrome, Safari, Opera, Mozilla vs.) kayıt ediliyor. Örneğin Google Chrome için aşağıda görüldüğü gibi tarayıcının sağ üstte buluna üç nokta işaretini klikleyip geçmiş dediğinizde girdiğiniz tüm web sitelerin kayıt edildiğini göreceksiniz.

Bunu silmek için devamında tarama verilerini temizle gelişmiş, zaman aralığı tüm zamanlar ve tüm klikleri aktif/seçili hale getirip verileri temizle diyoruz. Böylece girdiğiniz tüm internet siteleri silinmiş olacak.

Bir diğer –ikincisi- myactivity olayı. Siz yukarıdakini geçmişi silmiş olsanız bile buraya kayıtlar myactivity kısmına atılmaya devam eder. Size tavsiyem bu kısımda bulunan verileri silip myactivity’i kapatmanız. Telefonunuzu alan biri geçmişe bakıp bir şey göremezse –eğer biraz bilgiliyse- myactivity’e bakıp geçmişi hemde telefonunuzu satın alıp veya kullandığınız andan itibaren görebilir.

Peki buraya nerden gidiliyor. https://myactivity.google.com/ adresine gittiğinizde internet geçmişinizin ve Google arama yaptığınız tüm kelime/cümlelerin hatta seslerin kayıt edildiğini göreceksiniz. Size tavsiyem buradaki geçmişi silip myactivity kapatmanız. Bundan sonra buraya kayıtlar düşmeyecektir. 

Öncelikle üstteki linke gidip aşağıdaki yatay üç çizgiye klikleyin açılan pencerede etkinlik silme ölçütünü seçin. Açılan panelden tüm zamanlar ve tüm ürünler dedikten sonra SİL diyoruz. Silme işlemimiz bu kadar.

Şimdi myactivity kısmını duraklatalım. Bundan sonra bu kısımda kayıtlar gelmeyecektir. Bu kısımda etkinliğim yasan yerdeki yatay üç çizgiye klikleyim ardından etkinlik kontrollerine geçelim. Burayı seçtikten sonra aktif durumda olan web ve uygunlama etkinliğini pasif hale getirelim ve devamında DURAKLAT seçeneklerini seçelim. İşlemimiz tamam. Myactivity bundan sonra kayıt yapmayacaktır.

Herşey tamam. Ancak dikkat etmeniz gereken şey şu.  Bundan sonra myactivity kısmında kayıt yapılmayacak. Ancak web geçmişinizi ara ara temizlemenizde fayda var. Bunu duraklatmanın bir yolu yok. Ancak dilerseniz gizli sekme açarak işlemlerinizi yapabilirsiniz. Gizli sekmede yaptığınız hiçbir işlem kayıt altına alınamaz hatta ekran görüntüsü bile program vs ile alınması çok zordur.

Son olarak telefon ile bağlandığınız bir wifi ağında log tutma (kayıt tutma) sistemi bulunabilir. Yukarıda bahsettiğim üzere kurumsal yapılarda sistem güvenliği ve çeşitli politikalar nedeniyle gezindiğiniz web siteleri kayıt altına alınabilir. Özellikle güvenmediğiniz yerden sırf bedava diye wifi ağına bağlanmamanızı tavsiye ediyoruz. Daha fazla güvenlik için VPN denilen programlar kullanmanız gerekiyor. VPN Programları ile takip edilme veya girdiğiniz web sitelerinin takibi imkansızdır. Ancak burada yine kaliteli VPN programları kullanmanız gerekiyor. 

Çok detaylı bir konu aslında ama kafanıza takılabilecek soru varsa yorum kısmına yazın cevap vermeye çalışayım. Şu aklınıza gelmesin evde veya normal bir cafede oturup wifiye bağlandığınızda kimse modemden vs. girdiğiniz sitelere bakamaz ancak dediğim gibi bu güvenilir ve bilinen yapılar için geçerlidir. Bir hacker veya kötü niyetli biri ağ üzerinde ek programlar kullanarak girilen web siteleri veya şifrelerinizi çalma tehlikesi her zaman vardır. 

Son olarak telefondan girilen siteler telefon faturasında görünmez.

25 Yorum

25 Yorum

 1. Ayşe

  2 Şubat 2019 at 20:30

  Abi sil diyorum silmiyor

 2. Cansu

  4 Temmuz 2019 at 23:53

  Abi simdi ben kaldigim otelin internetini kullaniyorum acaba instagram hesabimdan izledigim videolar gozukuyomudur

  • Cüneyt Çağala

   8 Temmuz 2019 at 14:40

   🙂 merhaba. milyonlarca trafikte kimse sizin ne izlediğinize, hangi siteye girdiğinize bakmaz. ayrıca instagramdan izlediğiniz videoları kimse göremez. içiniz rahat olsun.

   • zeynp

    30 Nisan 2020 at 11:01

    modeme bağlandığımızda kendi telfondaki uygulamalara girdiğimzde gozukurmu mesela instagrama girdiğimi görürmü modem sahibi

 3. Furkan

  26 Ağustos 2019 at 21:41

  Whatsaptan konuşmaları görünür mü şirket wifisine baglandıgımızda.

  • Cüneyt Çağala

   27 Ağustos 2019 at 11:42

   hayır. whatsapp uçtan uca şifreleme sistemine sahip olduğu için hiçbir şekilde konuşmalar, yazılar vs. başkaları tarafından görünemez, okunamaz. dünyanın en güvenilir haberleşme platformudur.

   • Kader

    13 Ekim 2019 at 21:51

    Kendi cep telefonu internetimi kullanarak girdigim internet sitelerini,kaldigin yurt,imei numarasinda gorebilirmi.Cunku imei numaramızı alarak kayıt ettiler

    • Cüneyt Çağala

     13 Ekim 2019 at 22:22

     imei değildir mac adresidir. imei sadece baz istasyonlarının işine yarar.

   • Koray

    18 Mart 2024 at 16:39

    Merhaba, işyerimin server’ı üzerinden içeriğini göremese de benim telefonumdan instagram, whatsapp, twitter ve benzeri uygulamalara ne zaman girip çıktığım görünür mü? Teşekkürler

 4. Buse

  7 Kasım 2019 at 21:03

  Telefonumda girdiğim siteleri modem şirketleri görebilmeli ya da fatura da çıkarmı?(ev modemi)

 5. Rahmet Duman

  26 Mart 2020 at 11:47

  Babam ben internet kullanırken aniden aradı ve “KAPAT ŞU İNTERNETİ” diyerek bağırdı. Bu nasıl mümkün olabiliyor?

  • Rahmet Duman

   26 Mart 2020 at 11:48

   Ve bana bizim internette yaptıklarımızın ona mesaj yolu ile gittiğini söyledi.

 6. Tuna Biçer

  25 Eylül 2020 at 00:19

  Abi seninde bildiğin gibi bir çok kişi gizli sekme kullanıyor bnde kullanırken görenleri okuduğumda iş yeriniz ve okulunuz diyor okulumuz ne alaka açıklarmısın

 7. Esra

  2 Ocak 2022 at 09:55

  Wifi üzerinden girdiğimiz uygulamalar ya da izlediğimiz şeyler gözükürmü?

 8. Ahmer

  5 Ocak 2022 at 10:16

  Merhaba iş yeri İnternetinden drive benzeri bi site olan cloud mail ru yu açtım buluttaki fotoğraflar görülür mü yoksa sadece siteye girdiğim mi gözükür? Firma sadece eriğim sağlanan ip adreslerini topladığını söylüyor.

 9. Lütfen cevapla

  10 Ocak 2022 at 20:57

  Google telefondan gizli sekmeden açtıklarımı hat sahibi görebilir mi

 10. Taha söütçü

  23 Haziran 2022 at 05:33

  Vpn ve gizli sekme kullanarak girdiğim siteler modem geçmişinden görülürmü

 11. Ozidream

  25 Temmuz 2022 at 05:55

  Telefon numaramı bilen biri, telefonumdaki uygulamaları, mobil aradığım numara ve süre bilgisini nasıl bilebilir. Diyelim ki tanıdığı sağlam biri var. Mümkünmü

 12. Osman yücel

  26 Temmuz 2022 at 00:14

  İş yeri internetinde Twitter üzerinden. izlediğim videolar görünürmü.

 13. Cemil

  6 Ağustos 2022 at 03:07

  Us yeri misafir wifi var girmek icin tc isim soyisim doğum tarihi giriyoruz sözleşmeyi onaylamıyoruz girdigimiz sitelerden ne izledigimiz görebilirler mi acba tsk ederim şimdiden

 14. Simge Kayaalp

  5 Şubat 2023 at 00:51

  Merhaba şirket telefonundan Google’dan girdiğim sitelere şirket sahipleri ulaşabilir mi

 15. Mesut seyhan

  25 Şubat 2023 at 23:56

  Merhaba. Evliyim ve Daha önce den tanıdığım bir kadına instagramdan benim ağzımdan mesaj ve fotoğrafım atılmış. Eşim benden şüpheleniyor. Ve bunu ben yapmadım. Atılan instagram hesabı kapatılmış. Bunu bulma şansım var mı teşekkür ederim

 16. Naz

  8 Ağustos 2023 at 23:27

  Şimdi eğer telefonu telefoncuya götürüp silinen her şeyi gizli sekmeden girilen siteleri göstermesini istersek gösterebilirmi telefonu fabrika ayarlarına döndürsek BİLE

 17. Koray

  18 Mart 2024 at 16:43

  merhaba, işyerimin server’ı üzerinden içeriğini göremese de benim telefonumdan instagram, whatsapp, twitter ve benzeri uygulamalara ne zaman girip çıktığım görünür mü? teşekkürler

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı