Bilgi

Harddiskler (HDD) Son Günlerini Yaşıyor!


Depolama birimleri, bilgisayar ve teknoloji hayatımızda en yavaş ama en emin adımlarla gelişen teknolojiler arasında yer alıyor. Günümüzde en yaygın kullanılan hızlı depolama birimlerinin başında Harddiskler gelsede ilerleyen zamanlarda tüm bilişim sistemlerinde SSD Disklerin yer alacağı konuşuluyor.

Peki, bir SSD sürücüsü, mekanik diske (HDD) göre ne gibi avantajlar sunuyor?

SSD ve mekanik disk karşı karşıya!

SSD sürücüleri, sahip oldukları okuma yazma hızları ile birlikte, mekanik yapıdaki hard disk çözümlerine göre, çok daha hızlı okuma/yazma süreleri sunuyor. Fiyat noktasında eskisi kadar pahalı da olmayan SSD’ler, gündelik hayat ve iş hayatında çok ciddi avantajlar sunabiliyor.

Samsung SSD’nin avantajları

Veri kopyalama, taşıma, veri yazma ve taşıma gibi işlemlere ek olarak, ağır doya boyutu gerektiren ve kullanan yazılımlar için de SSD’ler son derece önemli. Biz de, bu farkı canlı canlı deneyimlemek için, ofiste kullandığımız prodüksiyon bilgisayarında yer alan mekanik diskte yapılan bir kurgu sürecinin birebir aynısını Samsung 860 Pro ile yaptık. Aradaki fark ise oldukça dikkat çekici.

Samsung 860 Pro 1 TB SSD özellikleri

Samsung’un en yeni SSD sürücülerinden 860 Pro modeli, 256 GB, 512 GB, 1 TB, 2 TB ve 4 TB depolama seçenekleri sunuyor. Samsung’un V-Nand teknolojisinden faydalanan SSD’de yeni nesil 2bit MLC flash belleklerini kullanan sürücülerde, yeni nesil Samsung MJX bellek kontrolcülerine de yer verilmiş.

Sata 6 Gb/s desteği ve geriye uyumlu olarak SATA 3 Gb/s ve 1.5 Gb/s yapısıyla öne çıkan SSD sürücüsünün 1 TB modelinde 1 GB LPDDR4 DRAM bellek yer alıyor. Bu SSD modelinin okuma yazma hızları da sata portunun 600 MB/s limitlerine dayanmış durumda.

Kaynak:

http://www.bursadabugun.com/haber/ssd-suruculeri-bilgisayarlari-ucmaya-basladi-952428.html

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı