Bilgi

Telefonuma virüs bulaştı ne yapmalıyım?


Bu yazımızda sık sorular sorulardan telefonuma virüs bulaştı, telefonuma virüs bulaştı nasıl temizlenir, telefonuma virüs girdi nasıl temizlerim, telefonuma virüs girdi ne yapmalıyım, telefonuma virüs bulaştı nasıl temizlerim, telefonuma virüs bulaştı ne yapmalıyım, telefonuma virüs girdi açılmıyor, android telefonuma virüs girdi ne yapmalıyım, telefona virüs bulaştı uyarısı ile ilgili bilgi vermeye çalışacağım.

Geçenlerde bir arkadaşım telefonunu bana getirerek virüs bulaştığına dair uyarı aldığını söyledi. Bende bana uyarıyı tam olarak nerde aldığını sordum. Kullandığı bir uygulamanın hemen altında (facebook) Telefonunuza virüs bulaştı uyarısı yanıp sönüyordu. Aslında bu bir reklamdı. Başka hiçbir şey değil. Yani telefonuna virüs bulaşmamıştı.

İkinci bir olay ise bazı telefonlar internete çıkmayınca virüs bulaştığı tahmin ediliyor. Yok öyle bir şey. Durup duruken virüs bulaşmaz telefona zaten. Virüs bulaşmasının da belli başlı belirtileri var.

Konumuza dönelim. Eğer cep telefonunuza virüs bulaştığını düşünüyorsanız şöyle yapın.

1- Dilerseniz bilgilerinizi (rehber, fotoğraflar v.s) yedekledikten sonra telefonunuzun Ayarlar kısmında fabrika ayarlarına çevirerek telefonunuzu ilk günki hale getirebilirsiniz.

2- Google Play’den Ücretsiz bir antivirüs olan Mobile Security & Antivirus indirip kurabilirsiniz. Kurulumdan sonra taratmayı unutmayın.

3- Telefonunuzda gereksiz veya tanımadığınız tüm uygulamaları silebilirsiniz.

4- Telefonunuza ait güvenlik ayarlarını yeniden yapılandırabilirsiniz.

5- Eğer telefonunuzu açılırken sorun yaşanıyorsa (bilgilerinizi yedekleyip) ROOT ayarlarından format atın.

6- Telefonunuzu kapatıp 5 dk bataryasız bırakıp tekrar takıp kullanın.

1 Yorum

1 Yorum

  1. enes

    19 Haziran 2016 at 21:54

    telefonda virüs diye illa bişi yoktur yalan virüsler virüs sayılır ama gizlilerdir yani kendileri virüs deyil ama virüs gibi davranır veya tersi yani telefona virüs bulaştığına emin olup işlemleri yapın
    ve kesinlikle format atmayın hem dosyalarınız silinir ama virüs silinmez

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı