Bilgi

DMOZ Nedir? Ne İşe Yarıyor? Nasıl Kayıt Yapılır?


Eğer bir web siteniz varsa öğrenmeniz gereken kavramlardan bir tanesi DMOZ. Genellikle web sitesi incelemelerinde sıklıkla karşımıza çıkıyor. Peki nedir bu DMOZ. DMOZ DMOZ olarak da bilinen Open Directory Project (ODP) internet ağında bulunan web sitelerinin (platformlarının) konularına veya kategorilerine göre sınıflandırılarak ve gönüllü yazarlarca incelenerek yayımlandığı bir web dizinidir.

Şu anda birçok arama motoru DMOZ‘un siteler hakkında elde ettiği verileri izler ve buna göre değerlendirir. DMOZ’un güvenilir bir altyapısı bulunmaktadır. İllegal, sorunlu ve kalitesiz sitelerin listelenmesine izin verilmez. Projenin asıl sahibi ise AOL‘dir. Kısaca DMOZ, insanlar tarafından sınıflandırılmış Web içeriğini barındıran en geniş kapsamlı veritabanıdır diyebiliriz.

Aslında uzun yıllar bir çok arama moturu DMOZ‘un elde ettiği verileri kullanarak bir web sitesinin aramalarda hangi sırada çıkacağına dair bilgi ediniyordu. Ancak son yıllarda Google‘nin yeni algoritmasının hayata geçirilmesi ile DMOZ verilerini ne kadar dikkate aldığı tam bir muamma.

dmoz

Özellikle 1998’de googlenin internet dünyasına girmesinden 5-6 yıl boyunca bu tarz sitelerin kayıtları/verileri oldukça dikkate alınıyordu. Temel amaç internet dünyasının bir çöp yığını haline gelmesini engellemekti. Düşününki milyonlarca web sitesi var ve bir çok web sitesi adeta çöp yığını bilgiye sahip. İşte DMOZ bunları analizleyerek bir nevi kaliteli içeriklere değer veriyordu ve Goog’lede bunları kullanıyordu. Hatta diğer arama motorlarıda. Dmoz Kullanan Arama Motorları: Netscape Search, AOL Search, Google, Lycos, HotBot, DirectHit

Mesela buna benzer yine Alexa‘da. Alexa’da bir web sitesinin dünyadaki sıralamasını belirlerleyen önemlli bir platform.

SEO Çalışmalarında web masterlar genellikle DMOZ’a kayıt olurlar. Anca Dmoz’a kayıt olmadan önce mutlaka sitenizin biraz üst seviyelere çıkmasında fayda var. Hatta domain yaşı 1 veya üzerinde olanlar daha çabuk kabul ediliyor. Tasarımınızın düzenli sitenizin ise kaliteli içeriğe sahip olması gerekiyor.

DMOZ’a Nasıl Kayıt Olunur?

1- DMOZ’a kayıt olmak için BURAYI klikleyin açılan pencerede arama kısmında Web Siteniz hangi alanda yayın yapıyorsa ona ait bir kelime girin. Örneğin: Haber, Teknoloji, Bilim, Sanat veya Tarih gibi.

dmoz kaydı nasıl yapılır (1)

2- Açılan sayfada seçtiğiniz kategoriye uygun bir tane seçin. Eğer yoksa More kısmından diğerlerini inceleyin ve klikleyin.

dmoz kaydı nasıl yapılır (2)

3- Ardından hemen sağ üstte Adres Öner kısmını klikleyin.

dmoz kaydı nasıl yapılır (3)

4- Aşağıdaki gibi açılan pencereye bilgilerinizi doldurup gönderin. Bu kadar. DMOZ kaydı bu…

dmoz kaydı nasıl yapılır (4) dmoz kaydı nasıl yapılır (5)

Kaynak: http://www.dmoz.org/

1 Yorum

1 Yorum

  1. Acil Kredi

    29 Eylül 2016 at 17:05

    Dmoz kaydı bence hala son derece önemli. Sonuç olarak arama motorları kaliteli backlinklere önem veriyor.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı