Telefon

Telefonumda Virüs Var mi? Nasıl Anlarım?


Kaynağı belirsiz ve güvenilir olmayan bir uygulamayı telefonunuza indirdiğinizde veya telefonunuzu antivirüs yazılımı olmayan (virüs bulamış) bir bilgisayara USB ile bağladığınızda telefonunuza virüs bulaşma ihtimali yükselecektir.

Telefonunuza virüs bulaştığında belirti olarak telefonunuzun yavaşlaması, donması, kilitlenmesi, kendi kendine işlem yapması, bilgilerin silinmesi, fotoğrafların silinmesi veya açılmaması, kendiliğinden sayfa açılması, internet erişimi ve ısınma sorunlarının ortaya çıkması gibi sonuçlar ortaya çıkabilir.

Virüsler genellikle bilgilerinizi çalma, telefonunuza zarar verme, işlem yaptırma, rehberinizi ele geçirme gibi amaçlar taşımaktadır. Ancak yaygın olarak reklam içerikli sayfalar sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

Peki telefonunuza bulaşan virüsler nasıl temizlenir?

Birincisi telefonunuzdaki fotoğrafları, rehberi ve diğer belgeleri yedekledikten sonra fabrika ayarlarına getirmeniz. İlk kurulum yapıldıktan sonra antivirüs programı kullanmanız gerekmektedir. AVG, Avast, Norton ve Avira kullanabilirsiniz.

Virüsler Nasıl Bulaşıyor?

Kullanılan uygulamalar, şifresiz girilen veya güvenilir olmayan wifi ağları, virüs bulaşmış bilgisayarlar ile yapılan USB bağlantıları, maillerden gelen virüslü içeriklerin kullanılması bulaşma yollarıdır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı