Bilgi

Telefonun İnternet Paketi Yetmiyor Napmalıyım? İnternet Paketinin Çabuk Bitmemesi İçin 7+ Yöntem


Bu yazımızda “Telefon İnternet Paketi Yetmiyor, Telefonda İnternet Tasarrufu İçin Ne Yapmalıyım? İnternet Paketinin Çabuk Bitmemesi İçin Ne Yapılmalı?” Sorularının cevabını veremeye çalışacağız. Bir çoğumuz kullandığımız internet paketinin yetmemesinden şikayetçiyiz. Aslında fatura tarihi geldiğinde bir bakıyoruz standart tarifenin üzerine ekstra bir ücret bindirilmiş. Bunun en büyük sebebi elbetteki internet paketinin aşımından kaynaklanan ücretlendirme. 

Şimdi size “Telefonun İnternet Paketi Yetmiyor Napmalıyım?”  sorusuna cevap verereceğiz.

1- İlk olarak en çok kullandığımız uygulama olan WhatsApp‘tan başlayalım. WhatsApp’ta standart olarak gönderilen fotoğraf ve videolar otomatik iniyor. Aslında işimize yaramayacak olan fotoğraf, resim, videolar kotamızı çabuk bitiren en büyük faktörlerden. Hemen WhatsApp ayarlar kısmından aşağıdaki gibi sadece Wifi-Kablosuz ağ açıkken otomatik indirme seçeneğini açıyoruz. Mobil veri kullanılırken otomatik medya indirme seçeneğini kendimiz belirliyoruz. Bizim için önemli bir fotoğraf, video ise indiriyoruz. 

2- Sanırım Facebook kullanmayan kimse yok gibi. Bir çok video otomatik bir şekilde oynadığına tanık oluyoruz. Bu otomatik oynatılan videoların hepsi kotamızdan düşüldüğünü hatırlatalım. Hemde inanılmaz bir şekilde kotayı çabuk bitiren bir özellik. Bu özelliği aşağıdaki gibi ayarlardan Uygulama Ayarları > Otomatik Oynatma seçeneğine gelerek sadece Wi-Fi bağlantısı veya Videoları asla oynatma yapabiliriz. 

3- Artık instgram moda! Facebook’un bu platformu satın alması ile birlikte kullanıcı sayısı ikiye katlandı. Instagramı aktif kullanıyorsanız Hücresel Veri Kullanım seçeneğinden Daha Az Veri Kullan seçeneğini aktif hale getirmeyi unutmayın. Bu size ekstra veri tasaruffu sağlayacaktır. 

4- Haber takip ediyorsanız Twitter kullanmanız kaçınılmaz. Varsayılan olarak ayarlar farklı gelsede aşağıdaki gibi ayarları düzeltmenizde fayda var. Hem istemediğiniz videoları izleyemeyecek hemde yüksek kalitede videoların kotanızdan düşmesinin önüne geçeceksiniz.

5- Google kullanmayan akıllı telefon kullanıcısı neredeyse yok gibi. Google’ninde veri tasarruf ayarı bulunuyor. Ayarlar kısmından Veri tasarruf modunu açık hale getirmeyi unutmayın. Aşağıdan da görüldüğü gibi 1 aylık zaman diliminde %28 (364 MB) veri tasarrufu sağlanmış. İnanılmaz değil mi? Burası bir çok kişide açık durumda ama yinede kontrol etmenizde fayda var.

6- Facebook ve Messenger uygulamasını çok aktif kullanıyorsanız bu iki uygulamanın LİTE versiyonunu kullanabilirsiniz. Hem daha sade hemde veri tasarrufu sağlamaya yönelik küçük bir adım. Tavsiye ederim.

7- Son olarak 4.5 G kullanıyorsanız IPTAL edebilirsiniz. Emin olun 3G ile arasında ki farkı pek hissetmiyorsunuz. Birde inanılmaz KOTA SÖMÜRDÜĞÜNÜ rahatlıkla söyleyebilirim. Ben telekom kullanıcısyım. Mobil uygulamasından aşağıdaki gibi basir bir şekilde 4.5G’yi IPTAL ettirdim.

NOT: Telefonunuzda işe yaramayan uygulamaları kesinlikle kaldırın. Çünkü bunlar arka planda sürekli olarak çalışırlar. Selametle

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı