Bilgi

#Telegram Nedir? Kim Tarafından Geliştirmiştir? Özellikleri Nelerdir?


Telegram, Rus bilgisayar programcısı Pavel Durov tarafından geliştirilen çoklu platform desteği sunan, güvenli anlık mesajlaşma uygulamasıdır. Telegram uygulaması hem mobil (Android, iOS, Windows Phone, Ubuntu Touch) hem de masaüstü sistemleri (Windows, OS X, Linux) için kullanılmaktadır. 2013’de yayın hayatına başlayan Telegram ile kullanıcılar, birbirleri arasında metin mesajı, fotoğraf, video, ses kaydı, sticker ve 1,5 GB’a kadar dosya paylaşımı yapabilmektedirler. Geliştiricileri ayrıca Kasım 2016’da Telegraph isminde, kullanıcıların çeşitli formattaki içerikler oluşturmalarını ve hikâye yazmalarını sağlayan bir uygulama hazırlamıştır.

Pavel Durov

4 Kasım 2014’de Telegram, Telegram kurucularının aralarında konuştuğu mesajlara erişebilen kişiye $300.000 Amerikan Doları ödül vereceği bir yarışma düzenledi. 11 Şubat 2015’de yarışma bitti ve kazananı olmadı. Ayrıca Telegram, hiçbir 3. partiye, hükümetler dahil olmak üzere bugüne kadar veri paylaşmamıştır. 2018 Yılında 200 milyona yakın kullanıcısı ile dünyanın en çok kullanılan uygulamaları arasında yer alıyor.

Bulut tabanlı mesajlaşma sayesinde bu sayede yazılım, her platformda saniyeler içerisinde karşınıza gelir, içerik eşleştirilir. Telefon numarası ile kayıt olunan Telegram, istenilen irtibatlarda telefon numarası verilmeden kullanıcı adı ile görüşme yapılabilir.

Gizli Sohbet (Secret Chat) olanağı sayesinde Telegram, gizli mesajlaşmalardaki yazışmaları ve medya dosyalarını sunucularında saklamaz. Ayrıca bu mesajlar için sistem günlüğü (metaveriler) de tutulmaz. Böylece, Telegram bile sizin kime ve ne mesaj gönderdiğinizi bilemez.

Gönderilen bir mesaj istenirse belirlenen bir süre sonunda karşılıklı her iki cihazdan otomatik silinebilir. Bir mesajı – içeriği sildiğinizde karşı taraftan da otomatik silinebilme özelliği bulunmaktadır.  Ekran görüntüsü alındığında karşıdaki kişiye, sohbette iki kişinin de görebileceği şekilde uyarı olarak bildirilir.

Telegram, masaüstü uygulaması (Windows, Linux, OS X) ya da web sayfası üzerinden kullanılabilir. Ayrıca Windows için taşınabilir sürümü mevcuttur. Masaüstü sürümleri, “Gönder” menüsüne Telegram seçeneğini ekler. Masaüstü sürümlerinde “Secret Chat” özelliği kullanılamaz.

Kaynak: Wikipedia

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı