Bilgi

#Telegram’ın Kurucusu Pavel Durov Kimdir?


Pavel Valeriyeviç Durov popüler sosyal ağ VK (Vkontakte) kurucusu ve eski CEO’su, Telegram adlı mesajlaşma servisinin kardeşiyle birlikte kurucu ortağı Rusya doğumlu internet girişimcisidir. Ünlü matematikçi ve bilgisayar programcısı Nikolay Durov‘un küçük kardeşidir. Rusya’da siyasi otoriteler tarafından tartışmalı bir şekil de elinden kurucusu olduğu VK alınınca abisi ile birlikte Rusya’yı terketmiştir.

Şimdiki adı Sankt-Peterburg olan Leningrad‘da 10 Ekim 1984’te doğan Pavel Durov, çocukluğunun büyük bir kısmı babasının işi dolayısıyla İtalya’da geçti. Orta okulu İtalya’da lise ve üniversite eğitimini Rusya’da tamamladı. 2006 yılında Sankt-Peterburg Eyalet Üniversitesi Filoloji bölümünden mezun olmuştur. 2006 yılının başlarında Facebook’dan etkilenerek VKontakte‘yi (şimdiler de VK olarak biliniyor) kurmuştur. Durov ve abisi zamanın büyük bir kısmını VK için harcamış ve şirketin değerini 3 milyar dolara ulaşmıştır.

2011 yılında parlamento seçimlerinde muhalif tutumlarından dolayı hükümet ile sorun yaşamıştır. 2013 Kasım ayında baskınlar neticesinde kendisine ait VK’ni yüzde 12 hissesini, Rusya’nın en büyük internet şirketlerinden Mail.ru’un sahibi Ivan Tavrin’e satmıştır. Daha sonraları Mail.ru, VK’in yüzde 52 hissesine sahip olarak, en büyük hissedar olmuştur. 2014 yılında Mail.ru geriye kalan hisseleri de alarak VK’nin tek sahibi olmuştur.

Ukrayna’da meydana gelen olaylarında Rusya hükümetinin yanında yer almadığından görevinden istifa ettirilmiştir. Durov, Ukraynalı protestocuların kişisel bilgilerini Rusya güvenlik güçlerine vermeyeceğini, bunun hiçbir yasal yanının olmadığını VK üzerindeki kişisel profilinden açıkça beyan etmiştir. Nitekim 21 Nisan 2014 tarihinde Durov, VK’in CEO görevinden alınmıştır. Bunun nedeni olarak şirketinin Rusya devlet başkanı Putin’in müttefiklerinin etkisi altında kaldığını belirtmiştir.

Daha sonrasın da gelecek planında geri dönüş olmaksızın Rusya’yı terkmiş ve ‘şu an Rusya internet şirketleri için uygun bir ülke değildir’ tanımlaması yapmıştır.

Rusya’yı terk ettikten sonra Güney Amerika’da bulunan Saint Kitts ve Nevis adında bağımsız bir ada ülkesinden vatandaşlık almıştır. Vatandaşlık için ülkeye 250 bin Amerikan Doları bağış yapmıştır. Ayrıca 300 milyon dolarlık kişisel servetini İsveç bankalarında tutmaktadır. Şimdiler de Berlin merkezli kriptolu mesajlaşma servisi Telegram üzerinde çalışmaktadır.

Durov kendisini liberal ve vejetaryen olarak tanımlamaktadır. Vk profiline göre 8 dil bilmektedir. 2011 yılında 27 yaş günü dolayısıyla Wikimedia Foundation’a 1 milyon dolar bağışta bulunmuştur. Durov, Rusya’nın Mark Zuckerberg’i olarak anılmaktadır. 2014 yılında, Pavel Durov, 30 yaş altı en fazla gelecek vadeden Kuzey Avrupalı lider olarak gösterilmiştir.

Kaynak: Wikipedia

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı