Bilgi

Ters Projeksiyon Nedir? Nerelerde Kullanılır?


Ters projeksiyon sistemleri günümüzde kullanımı giderek yaygınlaşan görüntü sistemleridir. Herhangi bir projeksiyonun görüntü aktarılacak filmin arka tarafına konulduğu, görüntüyü izleyecek kişilerin de filmin önünde yer aldığı uygulamalara ters projeksiyon denir.

Projeksiyon cihazı ile arkadan ters projeksiyon ürününe (ters projeksiyon ekranı, ters projeksiyon filmi, ters projeksiyon perdesi) yansıtma yapılması ve ön taraftan görüntü elde edilmesi esasına dayanır. 

Ters projeksiyon filmi, evde, ofiste, kafeteryalarda, mağazalarda, müzelerde, fuar alanlarında, otellerde, konser alanlarında, marketlerde kısacası her türlü mekanda kullanılabilir.

Genellikle reklam ve pazarlama amaçlı olarak kullanılmaktadır. Mağaza / ofis vitrinleri, alışveriş merkezleri, cafe & barlar, oteller, galeriler, fuar alanları sıklıkla kullanıldıkları alanlardır. Kullanım alanı ve kullanım amacına göre tercih yapılması gereken çeşitli türlerde ters projeksiyon ürünü bulunmaktadır.

Ters projeksiyon filmi, normal bir projeksiyon görüntüsünden daha parlak ve yüksek kontrastlı görüntüyü daha az ışık harcayarak elde ettiğinden, kişiler evlerinde ters projeksiyon filmini tercih edebiliyorlar. Esas olarak, günümüzde kişilerin veya kurumların ters projeksiyon filmini kullanmaktaki amaçları, ürünlerin veya hizmetlerin tanıtımını yapmak içindir. Bu sayede kurumlar, hitap etmeyi düşündükleri kişilere görsel bir uygulama olan ters projeksiyon ile rahatça ulaşabilme fırsatını yakalamış oluyorlar.

Ters Projeksiyon Türleri

  • Siyah Film
  • Gri Film
  • Beyaz Film
  • Double Beyaz Film
  • Şeffaf Film
  • Ayna Film

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı