Bilgi

Ticaret Komisyonu Başkanı Apple’dan Hesap Soruyor!


Geçtiğimiz günlerde iPhone kullanıcılarının güncelleme sonrası cihazlarında yaşanan yavaşlamalar ve Apple’nin yavaşlamaları bilerek yaptığına dair haberler gündeme bomba gibi düşmüştü.

Apple’ın yaptığı açıklamaya göre sadece bataryası eskiyen cihazların işlemci ve grafik çipinin hızı belirli bir limitle indirgeniyordu. Bunun temel nedeni ise bu cihazların bataryalarının, ihtiyaç duyulan enerjiyi sağlayamamaları sebebiyle işlem yürütürken cihazların beklenmedik bir şekilde kapanmasına neden olmasıydı. Bu sorunun önlemek için aşırı enerji ihtiyacı oluşturacak durumları engellemek adına işlemci ve grafik çipinin maksimum hızı limitleniyordu.

Apple gelen şikayetler karşısında böyle bir açıklama yapması elbette ki bir çok yerde olduğu gibi ABD’de tepki topladı. Bunun üzerine  Ticaret, Bilim ve Ulaşım Komitesinin başkanlığını yürüten Cumhuriyetçi Senatör John Thune, 9 Ocak’ta Apple’ın CEO’su Tim Cook’a bir mektup yollayarak iPhone yavaşlatma olayının nasıl yapıldığı hakkında detaylı bilgi talebinde bulundu. Söz konusu mektupta Apple’dan işlemci gücünün düşürülmesi hakkındaki şikayetleri nasıl takip ettiği, kullanıcıların, telefonu yavaşlatan yazılım güncellemesini reddetme gibi bir seçeneği olup olmadığını, pil değişimlerinde indirim yapmadan önce pil değişimine tam ücret ödeyen müşterilere indirim fırsatı sunup sunmadığı da sorulan sorular arasında bulunuyor.

Senatör John Thune tüketicilerden gelen şikayetlerin sayısının küçümsenmeyecek bir duruma geldiğini ve Apple’ın bu konuda daha şeffaf olması gerektiğine dair açıklamayı mektubunda belirtti.

23 Ocak’a kadar bu sorulara yanıt isteyen Senatör John Thune mektubu için Apple, henüz herhangi bir açıklama yapmadı. Amerikan yetkilileri ve Apple arasındaki görüşmeler de muhtemelen basına kapalı olarak gerçekleştirilecek; ancak herhangi bir yaptırım uygulanması kararı alındığında bu kararın büyük ses getireceği düşünülüyor.

Kaynak:

  • https://www.cnbc.com/2018/01/10/apple-battery-slowdown-a-us-senator-wants-answers.html
  • https://www.tamindir.com/haber/amerikan-hukumeti-iphone-yavaslatma-konusu-icin-apple-dan-hesap-soruyor_35298/
  • https://www.theguardian.com/technology/2018/jan/10/apple-questioned-us-senate-slowing-down-iphones-french-investigation
  • https://www.reuters.com/article/us-apple-batteries/senator-wants-apple-to-answer-questions-on-slowing-iphones-idUSKBN1EZ1HE?il=0
  • http://www.teknokulis.com/haberler/mobil/2018/01/10/ticaret-komisyonu-baskani-appledan-cevap-bekliyor

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı