Dizüstü ve Laptop

Asus ROG GL502VE-DM032 Notebook İnceleme ve Yorum


Son zamanların en uygun fiyat seçeneklerinden biri olarak karşımızda çıkan Asus ROG GL502VE-DM032 Notebook modeli kesinlikle tercih etmeniz gereken bir laptop. Bu laptopu seçmek için elbette bir çok gerekçeniz bulunuyor. Her şeyden önce yüksek performans isteyen ve bütçesi 3500 TL civarında olan biri için vazgeçilmez bir laptop.

Bu laptopun tek eksiği FreeDos olarak gelmesi. Yani içerisinde işletim sistemi (Windows) bulunmuyor. Fiyatı ucuz hale getiren ana faktörde bu. Ancak kendiniz az-biraz fortmattan anlıyorsanız veya çevrenizde bu işten anlayan biri varsa kısa süre içerisinde bilgisayarınızı hazır hale getirecektir. Doğru bir formatlama, driverların yüklenmesi ve güncellemeler ile bilgisayar bir canavara dönüşeceğine emin olabilirsiniz.

Asus ROG GL502VE-DM032 Notebookun teknik özelliklerine kısaca baktığımızda yeni nesil i5 bir işlemci, 256 GB SSD Harddisk , 8 GB RAM, 4 GB NVIDIA GeForce GTX 1050 Tİ ekran kartına sahip. Kapasite sorunu yaşayanlar için 256 GB yetersiz gibi görünebilir. Ancak bu durumun önüne ek bir taşınabilir harddisk veya daha yüksek kapasiteli bir Harddisk ile çözüm bulunabilir.

  • İşlemci: Intel Core i5 7300HQ – 2.5 GHz (Turbo ile Max 3.5 GHz) 6 MB Önbellek
  • Ram: 8 GB DDR4 2133 MHz.
  • Harddisk Kapasitesi: 256 GB SSD
  • İşletim Sistemi: FreeDos (windows işletim sistemi yoktur)
  • Ekran Karti: NVIDIA GeForce GTX 1050 Tİ 4 GB GDDR5

Diğer özelliklerine kısaca göz attığımızda 15.6″ Full HD LED (1920 x 1080) ekran özelliği bulunuyor. Ses sistemi olarak tipik ASUS SonicMaster teknolojisine sahip. Ses sistemi açısından Asus kalitesinden bahsetmeye gerek yok sanırım. Yaklaşık 2.4 Kg ağırlığındaki bu cihaz ortalama bir ağırlığa sahip. Yani ne çok ağır ya da ne çok hafif diyebilirim.  USB 3.0 ve 3.1 özelliğinde olan 4 adet çıkış bulunuyor, 1 Adet Mini Display Port, 1 Adet HDMI ve SD Kart okuyucuya sahip.

Kasa aliminyum yapıda ve klavye bir ışıklandırma özelliğine sahip değil. Oyuncu bilgisayarı olduğu için soğutma sistemi çok çok iyi düzeyde. Hem kasa içi hem de kasanın soğutulmasının mevcut olması uzun süreli kullanım açısından yeterli. Böylece ısınmaların minimum düzeye indirilmesi sağlanmış diyebilirim.

64WHrs, 4S1P, 4 Hücreli Li-Ion (Lityum-İyon) bataryanın bulunduğu Asus ROG GL502VE-DM032 Notebook minimum düzeyde parlaklık ve Wifi özellikleri kullanılmadığında boşta iken 5 saat civarında dayanabiliyor. Wifi açık olduğunda ve normal kullanım söz konusu olduğunda yaklaşık 3 saat bataya/pil  kullanım süresi bulunuyor. Maximum düzeyde kullanım söz konusu ise o zaman batarya 1.5 saatte bitiyor.

Laptopda “bakım kapağı” diye isimlendirilen RAM ve Harddiske ulaşmamızı sağlayan arka kapak bulunmuyor. Eğer söz konusu RAM ve HDD/SSD Değişikliği olacaksa garanti kapsamı dışında kalabilir. Çünkü bu iki ana donanıma ulaşmak için cihazı fazlasıyla açmanız gerekiyor. Bu işte anlıyorsanız elbette sorun değil. Ancak yine de bir yetkili serviste bu işlemi yapmanız daha mantıklı olacaktır.

RAM Slotu olarak 1 adet bulunuyor. Extra RAM takmak istediğinizde eski RAM’i kullanamıyorsunuz. 24 GB RAM’e kadar yükseltilebildiğini söyleyeyim. Yine SSD/HDD Yuvası olarak 1 tane bulunuyor. Yükseltmek istediğinizde 256 GB SSD yanına yeni SSD veya HDD koyamıyorsunuz.

9 Yorum

9 Yorum

Yorum Yaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top