Bilgi

Toshiba Hangi Ülkenin Malıdır?


Toshiba, çokuluslu bir Japon üretim şirketidir. Genel merkezi Japonya’nın Tokyo kentinde bulunan şirket tüketici ürünleri elektronik cihazlar ve parçaları konusunda dünyanın sayılı markalarındandır. Toshiba; HP, Dell, Acer ve Lenovo ile birlikte dünyanın en büyük beş kişisel bilgisayar üreticisinden biridir. Toshiba’nın hali hazırda enerji üretimi, güç kaynakları, internet çözümleri, bilgi sistemleri ve elektronik parça alanlarında da yatırım ve üretimleri bulunmaktadır.

Toshiba, 2008 yılının Mart ayında, Toshiba Amerikan Nükleer Enerji Şirketi’nin kurulduğu duyurmuştur. Şirket ana hedefini pazarlama ve nükleer enerji santrallerine destek sağlamak olarak belirlemiştir.

Toshiba iki şirketin birleşmesi ile 1939 yılında kurulmuştur. Birinci şirket Tanaka Seizosho (Tanaka Engineering Works)‘tır. Japonya’nın ilk telgraf ekipmanları üreticisi olarak Hisashige Tanaka tarafından 1875 yılında kurulmuştur. 1904 yılında adı Shibaura Seisakusho (Shibaura Engineering Works) olarak değiştirilen şirket özellikle Meiji Era döneminde dünyanın kendi alanında en önemli şirketlerinden biri haline gelmiştir. İkinci şirket 1890 yılında kurulan ve Japonya ‘nın ilk elektrikli akkor lamba üreticisi olan Hakunetsusha‘dır. 1899 yılında ismi değişen şirket Tokyo Denki (Tokyo Electric) adını almıştır.

1939 yılında Shibaura Seisakusho ve Tokyo Denki şirketleri birleşerek Tokyo Shibaura Denki (Tokyo Shibaura Electric) adını aldılar. 1978 yılında ise şirketin ismi Toshiba Corporation olarak tekrar yenilemiştir.

Toshiba şirketi özellikle 1940’lı yıllardan sonra çeşitli küçük çaplı şirketlerin satın alınmasıyla büyüme evresine girmiştir. Toshiba EMI (1960), Toshiba International Corporation (1970’s) Toshiba Electrical Equipment (1974), Toshiba Chemical (1974), Toshiba Lighting and Technology (1989), Toshiba America Information Systems (1989) ve Toshiba Carrier Corporation (1999) gibi şirketlerle Toshiba’nın holdingleşme ve bir şirketler grubu olma süreci başlatılmıştır.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Toshiba

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı