Bilgi

MSI Z370-A PRO Yorum ve İnceleme


Son zamanların en çok tercih edilen anakartlarından biri olan “MSI Z370-A Pro” hakkında kısaca bilgi vermeye çalışacağım. Bu anakartımız öncelikle İntel’in LGA 1151 soket tipindeki işlemcilerinden 8. Nesil İntel Core ve  Intel Pentium/Celeron işlemcilerini desteklemektedir. ATX Form Factor yapısındaki anakartımız da anlaşılacağı üzere Intel Z370 Chipset desteklemektedir. 4 x DDR4 RAM slotu bulunan bu anakart 64GB’a kadar RAM desteği sağlamaktadır. 2667, 2400, 2133 MHz RAM frekanslarını destekleyen bu anakarta OC (Overclock) ile 4000 Mhz’ye RAM desteği bulunmaktadır. Buradan küçük bir hatırlatma yapalım; örneğin 2400 Mhz özelliğinde XMP destekli bir RAM kullandınız. Anakart BIOS’a giderek XMP özelliğini On veya Enable olarak belirlemeniz gerecektir. Aksi halde 2133 gibi bir frekansta çalışacaktır. Bu diğer RAM frekansları içinde geçerlidir ancak her zaman olmayabileceğini hatırlatayım.  XMP, DDR3 veya DDR4 belleklerde standart RAM özelliklerinin (frekans-veri hızı) ötesine geçmeye (overclock-oc) izin veren bir yapıdır.

MSI Z370-A PRO Anakart (Büyük hali için üzerini klikleyin)

PCI Slotlarına baktığımızda bir adet ekran kartının takılacağı PCIe 3.0 x16 slot (x16 mode) ve bir adet PCIe 3.0 x16 slot (x4 mode) slot olduğunu görüyoruz. Bunun dışında PCI slotu olarak dört adet PCIe 3.0 x1 slot olduğunu görmekteyiz.

Anakart üzerinde yerleşik halde 1 adet PS/2 Combo Portu (fare ve klavye için), 4 adet USB 3.1 (Gen1), 2 adet 2.0 USB ve 1’er adet DVI-D, VGA ve DisplayPort görüyoruz. Küçük bir hatırlatma daha yapalım anakartan bilgisayar kasasına 8 adet USB 3.1 (Gen1) ve 6 adet USB 2.0 desteği bulunuyor.

Anakart üzerindeki 6 adet SATA portları 6Gb/s desteği bulunuyor yada kısaca SATA III özelliğine sahip. Bu kısma bildiğiniz üzere –anakart ile gelen kablolarla- HDD (2.5” veya 3.5”) bağlayıp kullanabileceğiniz gibi SATA destekli bir SSD (Solid State Drive) takıp kullanabilirsiniz.

Anakart üzerinde bir adet “M.2 Form Faktörü” bulunuyor. Bu kısım PCIe 3.0 x4 ve SATA 6Gb/s özelliğinde olup M.2 SSD’leri destekliyor. Yani buraya M.2 form faktörüne sahip bir SSD’yi takıp kullanabilirsiniz. Alacağınız SSD’lerin 2242/ 2260 /2280/ 22110 olmasına dikkat etmenizde fayda var. Örneğin; 2242’deki ilk 22 mm olarak genişlik, 42 ise mm olarak uzunluğu belirtir. Bir hatırlatma bulunayım; eğer M.2 slotunu kullanırsanız SATA1 portunun devre dışı kalacağını bilmenizde fayda var. Ayrıca M.2 Form Faktörü Intel Optane Memory Ready teknolojisini destekliyor. Intel Optane Memory, bilişim dünyasında bir devrim niteliğindeki hiper hızlı bir bellek modülüdür. DRAM ve depolama arasında bir köprü oluşturan bu modül HDD (Harddisk), sistem performansı ve sistemin genel tepki süresini hızlandırır. Fiyatları çok pahalı olduğundan pek gerekli olduğunu düşünmüyorum. Zaten hali hazırda bunun yerine M.2 SSD almak en mantıklısı.

Anakartımız grafik kartı (ekran kartı) olarak AMD CrossFire Technolojisini destekliyor. Bu teknolojide iki tane ATI Radeon yongalı ekran kartının birlikte çalıştırılması mantığı bulunuyor. Yani ATI chipsetli aynı veya farklı modele sahip iki ekran kartının beraber çalışma mantığıdır. Eğer –şimdi veya daha sonra- iki ekran kartı kullanmayacakanız dilediğiniz bir ekran kartı alabilirsiniz. Crossfire olayı sadece ATI chipsetli ekran kartları için geçerli.

Anakartta Intel Smart Response Technolojisi bulunuyor. Intel Smart Response Teknolojisi, iki sürücülü, daha düşük maliyetli, düşük kapasiteli SSD sürücülerin, düşük maliyetli, yüksek kapasiteli sabit sürücülerle (HDD) ya da yüksek performanslı, uygun maliyetli bir depolama çözümü sağlayan Solid State Hibrit sürücülerle (SSHD) bir arada kullanılmasına olanak tanır. Intel Smart Response Teknolojisi, iki sürücülü depoloma çözümleri için en sık kullandığınız uygulamaları ve verileri tanımanın yanı sıra otomatik olarak SSD’ye depolar; ayrıca HDD’nin geniş depolama kapasitesine de erişim sağlar.

Ayrıca anakartımız SATA depolama aygıtları için RAID 0, RAID 1, RAID 5 ve RAID 10‘u desteklemektedir.

Anakart ile birlikte 2 adet SATA kablosu, 1 adet driver DVD’si, kitapçık ve montaj görselinin yer aldığı form geliyor. Ürünü şu anda yaklaşık 800-900 TL arasında e-mağazalarında bulmak mümkün.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı