Windows 11

Anakartlardaki TPM nedir? Ne İşe Yarar?


TPM (Güvenilir Platform Modülü), bilgisayarınızın güvenliğini artırmak için kullanılan bir yongadır. TPM, BitLocker sürücü şifrelemesi, Windows Hello ve diğer hizmetler tarafından şifreleme anahtarlarını güvenli bir şekilde oluşturmak, depolamak ve cihazınızdaki işletim sisteminin ve üretici yazılımının olması gereken gibi olduğunu ve üzerinde değişiklik yapmadığını onaylamak için kullanılır. TPM genellikle anakartta ayrı bir yongadır ancak TPM 2.0 standardı, Intel veya AMD gibi üreticilerin ayrı bir yongaya gerek kalmadan kendi yonga kümeleri içinde TPM özelliğini oluşturmalarına olanak verir. TPM 20 yıldan fazladır bilinmekle beraber 2005’ten beri bilgisayarların bir parçası olmuştur. Windows 11 için TPM 2.0 sürümü gerekir.

TPM’nin Faydaları Nelerdir?

  • TPM, bilgisayarınızın güvenliğini artırarak kimlik hırsızlığı, veri kaybı, kötü amaçlı yazılım saldırıları gibi tehditlere karşı koruma sağlar.
  • TPM, bilgisayarınızın performansını ve güvenilirliğini artırarak iş sürekliliğini sağlar.
  • TPM, bilgisayarınızın esnekliğini ve uyumluluğunu artırarak farklı ortamlara ve gereksinimlere uyum sağlar.

TPM Nasıl Etkinleştirilir?

Bilgisayarınızda TPM varsa, bunu Windows Güvenliği uygulamasını veya Microsoft Yönetim Konsolu‘nu kullanarak etkinleştirebilirsiniz. Bilgisayarınızda TPM yoksa veya uyumlu değilse, yeni bir anakart veya TPM yongası satın almanız gerekebilir. Bu işlem için bilgisayar üreticinizin destek bilgilerine başvurmanız önerilir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı