Bilgi

Trafik Cezası Nereye ve Nasıl İtiraz Edilir?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda “yanlış veya haksız yere yazıldığını düşündüğüm bir trafik cezasına nasıl itiraz edebilirim?” sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Öncelikle “yazılan her trafik cezasına itiraz etme hakkınız” bulunmaktadır. Eğer trafik polisi ya da jandarma trafik sürücü belgenize ceza yazdıysa, yazıldığı gün itiraz süreniz başlamaktadır. Bu durumda 15 gün içerisinde gerekli itirazı yapmanız gerekmektedir. Eğer plakanıza bir ceza yazıldıysa bu süre, size tebliğ edilen tarihte başlar. Aracınıza yazılmış olan trafik cezası, araç tescil belgesindeki (yani ruhsat üzerinde) yazan adresinize gönderilir. Cezayı getirecek olan PTT görevlisi eğer sizi adresinizde bulamazsa, kapınıza bir not bırakır ve cezayı bulunduğunuz muhtarlığa verir. Bu süreden itibaren 15 gün içerisinde gerekli itirazı yapmanız gerekmektedir

Yanlış ve haksız yere yazıldığı düşünülen bir trafik cezasına itiraz; o ilde bulunan Trafik Mahkemesi‘ne, bunların bulunmadığı yerlerde ise Sulh Ceza Mahkemesi‘ne yapılmaktadır.

İtiraz Başvuru İşlemlerinde Bulundurmanız Gereken Belgeler

  • İtiraz (Dava) Dilekçesi
  • Kimlik ve Ehliyet Fotokopisi
  • Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Fotokopisi
  • Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Tebligatı Fotokopisi
  • Araç Ruhsat Fotokopisi
  • İndirim Süresi İçinde Ödeme Yaptıysanız Bu Ödemeye İlişkin Dekont

Trafik Cezasına İtiraz Dilekçesi Örneği İndirmek İçin TIKLAYIN

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı