Bilgi

Turcoin’den 1 Milyar TL’lik Vurgun


Gün geçmiyor ki ülkemizde bir gariplik daha yaşanmasın. Konforlu bir yaşam ve geleceğini garanti altında alma adına sürekli denenip başarısızlıkla sonuçlanan bir eylemi tekrar etmek sanırım – az biraz- bize mahsus bir olay. Daha Çiftlikbank’ın esamesi okunmadan bu kez Turcoin’in milyar TL’lik vurgununa tanık olduk.

 “Bitcoin’e rakip Turcoin geliyor” sloganıyla duyurulan ve “Türkiye’nin ilk dijital parasını üreteceğiz” diyerek Turcoin madenciliği için 5 megavat gücünde 100 milyon TL yatırımla 2 tesis kurulacağını açıklayan Hipper A.Ş.  Şirket yetkilileri, bu tesisler için 20 kilometre uzunluğunda kablo döşeneceğini, 24 bin ekran kartı kullanılacağını, üretimin 120 milyon adetle sınırlı tutulacağını ve Turcoin’in adedinin 100 dolardan satışa sunulacağını belirtmişti. Ancak yapılan incelemelerde üretim merkezinde söylenen hiçbir yatırımın yapılmadığı ortaya çıktı.

Hipper A.Ş. yöneticisi olduğunu belirten bir yetkilinin “Büyük bir tesis kuruyoruz” dediği yerin, Kocaeli’nin İzmit İlçesi’ndeki havuzlu lüks bir sitenin içinde bulunan 2 dükkân olduğu belirlendi. Hipper A.Ş., müşterilerine 1500 TL’lik yatırıma aylık 250 TL kazanç vaat etmişti. Yıllık kazanç olarak da 3000 TL civarında bir kazanç vereceklerini vaat eden şirket hiçbir zaman BDDK tarafından lisans verilen elektronik para ve ödeme kuruluşlarının arasında yer almadı. Tipik saadet zinciri mantığıyla faaliyet gösteren sistemin yaklaşık 1 ay önce tıkanmasıyla üyelere yapılan ödemelerin durduğu öğrenilmişti.

Türkiye’nin ilk dijital parasını üreterek yüzde 40 kar payı vaadiyle 16 bine yakın vatandaştan 1 milyar TL toplayan ancak ödeme yapmayan şirketin merkezin ise Kocaeli‘de olduğu tespit edildi.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı