Bilgi

Türkiye ile En Uzun ve En Kısa Kara Sınırı Olan Ülke Hangisidir?


En uzun sınır komşumuz Suriye‘dir. Suriye ile kara sınırımız 877 kilometredir.

Türkiye-Suriye sınırı 20 Ekim 1921 tarihinde yapılan Ankara Anlaşması ile belirlendi. Sınırımız bu haline ise, Hatay’ın Türkiye’ye katılması ile olmuştur.

En kısa sınır komşumuz ise Nahçivan‘dır. Türkiye ile Nahçıvan arasında 11 km’lik bir sınır bulunmaktadır.

Diğer Sınır Komşularımız:

Gürcistan: Türkiye ile Gürcistan arasında 2 sınır kapısı bulunmaktadır. Bunlar Sarp sınır kapısı ve Artvin’de bulunan Türkgözü sınır kapısıdır. Türkiye ile Gürcistan arasında 276 km sınır bulunmaktadır.

Ermenistan: Türkiye ile Ermenistan arasında 2 sınır kapısı bulunmaktadır. Bunlar Kars ilimizde bulunan Akkaya ve Iğdır ilimizde bulunan Alican sınır kapısıdır. Türkiye ile Ermenistan arasında 325 km sınır bulunmaktadır.

İran: Türkiye ile İran arasında 3 sınır kapısı bulunmaktadır. Bunlar Ağrı ilimizdeki Gürbulak, Van ilimizdeki Kapıköy ve Hakkari ilimizde bulunan Esendere sınır kapısıdır. Türkiye ile İran arasında 529 km sınır bulunmaktadır.

Irak: Türkiye ile Irak arasında 4 sınır kapısı bulunmaktadır. Bu sınır kapıları Hakkari ilimizde bulunan Derecik ve Üzümlü sınır kapıları ile Şırnak ilimizde bulunan Habur ve Gülyüzü sınır kapılarıdır. Türkiye ile Irak arasında 378 km sınır bulunmaktadır.

Yunanistan: Türkiye ile Yunanistan arasında 2 sınır kapısı bulunmaktadır. Bunlar Edirne ilimizdeki İpsala ve Pazarkule (Karaağaç) sınır kapılarıdır. Türkiye ile Yunanistan arasında 203 km sınır bulunmaktadır.

Bulgaristan: Türkiye ile Bulgaristan arasında 2 sınır kapısı bulunmaktadır. Bunlar Edirne ilimizdeki Kapıkule ve Hamzabeyli sınır kapılarıdır. Türkiye ile Bulgaristan arasında 269 km sınır bulunmaktadır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı