Bilgi

Virüs ve Bakteri Arasındaki Farklar Nelerdir?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda -kısaca- “Virüs ve Bakteri Arasındaki Farklar Nelerdir?” sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

Bakteriler ve virüsler sadece mikroskop altında görülebilecek kadar küçüktürler. Bakterilerin bazıları ve virüslerin çoğu enfeksiyonlara neden olurlar. (Bakteriler ve virüslerin tamamı zararlı değildir. Ancak zararları bakımından kıyaslanırsa virüslerin daha zararlı olduğu söylenebilir. Virüslerin yararlı olan türleri bulunmamaktadır.) Enfeksiyon hastalıklarında bakteri veya virüs kaynaklı olduğu karıştırılabiliyor fakat aralarındaki farklar çok fazladır.

Virüsler bilinen en küçük ve en basit (hücresel bir yapıya sahip olmayan) varlıklardır. Bir virüs genel olarak iki kısımdan oluşurlar (baş kısmı, kuyruk kısmı). Dışında protein kılıf (kapsül), iç kısmında DNA veya RNA (genom) bulunur. Virüslerin canlı olup olmadığı halen tartışılmaktadır. Virüslerin içinde canlı hücrelerdeki gibi sitoplazma yoktur. Virüsler ancak bir konak hücre içinde çoğalabilirler. Virüsler hücre dışındayken kristalleşirler ve cansızdırlar. Birçok hastalığa neden olabilirler. Örneğin; (AIDS, Grip, Kuduz, Kızamık, Soğuk Algınlığı, Akut Bronşit, Larenjit vs. gibi). Antibiyotiklerin virüsler üzerine etkisi yoktur. Virüsler çok küçüktür ve kendiliklerinden metabolizmaları yoktur. Bu nedenle kendi başlarına üreme yetenekleri yoktur. İçlerine girdikleri hücreleri zorlayarak, yeni virüs üretmek için kullanırlar. Sonrasında konak hücreyi imha ederek hastanın vücudunda hızla çoğalmaya devam ederler.

Bakteriler tek hücreli canlılardır. Prokaryot sınıfında bulunurlar. Küresel, spiral, çubuksu şekillerde olabilirler. Bakteriler neredeyse her ortamda yaşayabilirler. Bazıları yararlı (probiyotik) özelliğe sahip ilen, bazıları ise zararlı (patojen) özelliğe sahiptir. Bakteriler yoğurt, peynir üretimi, biyoteknoloji, antibiyotik ve diğer kimyasal maddelerin imalatında kullanılırlar. Solunum yolu enfeksiyonları bakterilerin neden olduğu ölümcül hastalıklardandır. Neden oldukları diğer bazı hastalıklar ise şunlardır. Verem, Kolera, Frengi, Şarbon. Antibiyotikler kullanılarak bakteriyel enfeksiyonlar tedavi edilebilir. Bakteri, tek başına bir hücreden oluşan, yaşayan küçük bir organizmadır ve insan vücudu, hava, su, toprak ve bunun gibi herhangi bir ortamda kendi kendine hayatta kalabilir. Çok hızlı üreyebilir. Antibiyotikler, bakterilerin çoğalmasını engeller. Çoğu bakteri zararsızdır ve hatta bazıları yiyecekleri sindirmemize, hastalık yayıcı mikropları yok etmede, kanser hücreleriyle savaşmada ve gerekli besinleri almamızda bize yardım olur. %1’den daha az oranda bakteri insanlarda hastalıklara sebep olur, %99’u zararsız ve hatta faydalıdır.

Virüs ve Bakteri Arasındaki Farklar Nelerdir?

Virüsler ancak elektron mikroskobuyla görülebilir. Bakteriler ise normal bir ışık mikroskobu ile görülebilirler. Virüsler bakterilerden yaklaşık 100 kat daha küçüktür.

Virüsler sadece genetik bilgiyi taşırlar, gelişmek ve çoğalabilmek için canlı hücrelere ihtiyaç duyarlar. Bakterilerin ise buna ihtiyacı yoktur gerekli mekanizmayı hücre içinde bulundururlar.

Virüslere antibiyotik etki etmez, bunun için anti-viral ilaçlar geliştirilmiştir. Bakterilerden kaynaklanan hastalıkların tedavisinde antibiyotik kullanılır.

Virüsler ısıya karşı oldukça dayanıksızdırlar. Bakterilerin bazıları sıcaklığa dayanıklıdırlar, kaplıcalarda bakterilere rastlanabilir.

Bakterilerin büyük çoğunluğu faydalı iken, virüslerin faydalı olanı yoktur.

Virüs kaynaklı hastalıklara karşı önlem için aşı kullanılır. Bakteriyel hastalıkların tedavisinde antibiyotik kullanılır. Antibiyotikler bakterileri öldürür ve çoğalmalarını engeller. Enfeksiyona neden olan bakteriler patojeniktirler. Genellikle boğaz, kulak, cilt enfeksiyonları ile menenjit gibi hastalıklara neden olurlar.

Karakteristik Özellikler Bakteriler Virüsler
Boyut – Büyüklük 0.5-1.5 μm 0.015 – 0.2 μm
Enfeksiyon Genellikle Lokal Sistemik
Genetik Materyal Sitoplazma’da DNA veya RNA Protein Kılıf İçinde DNA veya RNA
Hücre Duvaru Var Yok (Hücre Duvarı Yerine Protein Kılıf)
Hücre Yapısı Tek hücreli Yok
Laboratuar Ortamında Büyüme Mümkündür Mümkün Değildir (Hücre Kültürü Gerekir)
Mikroskobik Özellikler Işık ve Elektron Mikroskobu Sadece Elektron Mikroskobu
Organel Var Yok
Tedavi Antibiyotik İlaçları Anti-Viral İlaçlar, Aşılar
Çoğalma Aseksual – Bölünerek Konakçı Hücreyi Enfekte Ederek
Önemi Bazı Hastalıklara Neden Olur Bazı Hastalıklara Neden Olur

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı