Bilgi

TV Kartı Nedir?


TV kartları bilgisayara kart ve harici bağlanarak, televizyon yayınlarının bilgisayarda seyredilmesini sağlayan parçadır.Yani başka bir deyişle televizyonu bilgisayara taşımaktadır.Önceki cümlede söylediğim gibi televizyonu bilgisayara taşıyor teknik olarak TV kartı takılı olan bir bilgisayar normal bir televizyondaki özelliklerin hemen hemen tümüne sahiptir.İnternet ya da telefon hatlarıyla TV kartına takılan bir kamera sayesinde yüz yüze iletişim sağlanabilir.TV kartına bir video bağlayabilir ve videodaki görüntüler de harddiske kaydedilebilir.TV kartlarının özelliklerini kullanarak farklı şeyler yapmak mümkündür.Resimdede görüldüğü gibi parça büyük peki dizüstü bilgisayar kullanıcıları nasıl bu parçayı kullanacaklar.Tabikide TV kart üreticileri bunu düşünüp USB TV kartları yapmaktadırlar yani dizüstü bilgisayarlarda USB TV kartları kullanılmaktadır.

Masaüstü Bilgisayar İçin TV Kartı

tv kartı yapısı

TV Kartı yapısı görülmektedir.

TV kartları işlevsel olarak iki kısımda inceleniyor yukardaki resim iki kısımıda gösteriyor. 1 numaralı alan TV turner olarak isimlendirilmiştir.

TV Turner:

Anten veya kablo TV gibi bir alıcıdan gelen sinyalleri alıp,görüntünün net biçimde gösterilmesini sağlayan parçadır.Yani parça gönderilen verileri bize net bir şekilde görüntüleyip göstermektedir. 2 numaralı alan Chipset olarak adlandırılıyor

Chipset:

Bu chipset TV kartının temelini oluşturur.TV kartının işlem yapma kapasitesi bu chipsete bağlıdır.Chipset Kanal ayarlama,değiştirme,ses efekleri,aynı anda birden fazla kanal seyretme özelliğine sahiptir. Aslında biraz televizyon kumandası işlevide görmektedir kanal ayarlama değiştirme özelliklerinden.

TV Kartı Nasıl Çalışır ?

TV Tuner görüntü kaynağından gelen sinyalleri alır.Bu sinyalleri dijital sinyallere dönüştürüp TV Kartının chipsetine aktarır.Gelen sinyallerin biçimi ve içeriği tv yayınının görüntü standardına göre değişir.Görüntü Kaynağı Görüntü karesi için bir yatay birde dikey veri bilgisi yollar.Tv kartının chipseti bu sinyalleri bilgisayarın anlayabileceği şekle dönüştürür.

TV kartları son olarak 2 çeşittir.

TV Kart Çeşitleri

Digital TV Kartları
dijital tv kartı

Kablo TV ve çanak antenlerden gelen görüntülerin gösterilmesini sağlar. Kullanıcının tercihi doğrultusunda izlemek istenilen programları ayarlar, günü ve saati geldiğinde doğrudan o kanala gönderir.Digital yayın yaptığından dolayı çok iyi derecede netlik ve performans veriyor.

Analog TV Kartları:

analog tv kartı

Üzerlerinde TV tuneri olan kartlar, anten yoluyla aldıkları sinyalleri chipler sayesinde analog bilgileri dönüştürerek veriler paketi haline getiriyor daha sonra aktarım yapıyorlar.Digital TV kartı kadar iyi bir performansı olmasada tercih ediliyor yinede.

TV Kartı Özellikleri

Görüntü Yakalama: TV kanallarındaki veya Video’dan uygun yazılımlar kullanılarak görüntülerin bilgisayara kaydedilmesidir.

Time-Shift: Zaman kaydırma özelliğidir. Yayın devam ederken  kaydı geri alıp kaydetmeye ve   yayını geriden takip etmeyi sağlar.Bu özellik günümüzdeki uydu alıcılarında sık sık kullanılıyor.Yayını kaydetme daha sonradan izleme veya başka bir tarihte izleme sevilen yerleri baştan seyretmek isteyince geri alma işte bunu sağlıyor kısaca.

FM  Radyo: FM anten girişi ile FM radyo kanallarının dinlenmesini sağlar.

Mpeg Desteği: Çoklu iletişim görüntü kodlama standartıdır. Yüksek kalitede görüntü ve sıkıştırma imkanı sunar.

Video Kayıt Zamanlayıcısı: İstenilen gün ve saatte görüntülerin  kaydedilmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı