Bilgi

TV Kartı Nedir?


TV kartı bilgisayarda TV izlememizi sağlayan bir donanımdır. Yani televizyon yayınlarını bilgisayarımızdan takip etmemize olanak sağlar. TV kartlarında teleteks özelliği var ise teleteks yayını olan kanalların teleteks sayfalarını bilgisayarımızda görüntüleyebiliriz. TV kartı takılı olan bir bilgisayar normal bir televizyonun hemen hemen bütün özelliklerine sahiptir.

Analog ve dijital olmak üzere iki çeşit TV kartı vardır. TV kartlarının görüntü yakalama, FM Radyo ve yayın devam ederken kaydı geri alıp kaydetme, yayını geriden izleme gibi özellikleri vardır. Üzerinde FM Radyo girişi, TV anten girişi, mikrofon ve hoparlör girişleri bulunabilir.

Standart bir Dijital TV kartı resimdeki gibidir.

tv kartı

TV kartlarının en önemli avantajı internet olmaması ya da kotalı olması durumunda kotanızı harcamamanız ve TV kaydı yapabilmemizdir. Analog TV kartları normal antenden yayın yaparken dijital TV kartları ise uydu üzerinden daha kaliteli ve güçlü sinyallerle yayın yapmaktadır.

Günümüzde TV kartları PCI slotlara uygun olarak üretilmektedir. Dizüstü bilgisayarlarda ise USB TV kartları kullanılmaktadır. Yalnız son yıllarda internetin yaygınlaşmasıyla birlikte TV yayınlarının çoğu internetten yayınlandığı için TV kartlarının eskisi kadar önemi kalmadığı bir gerçektir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı