Bilgi

Üç Robot Yasası Nedir?


Üç Robot Yasası (genellikle üç yasa olarak kısaltılır ya da Asimov Yasaları olarak bilinir), bilimkurgu yazarı Isaac Asimov tarafından geliştirilen bir kurallar dizisidir. Kurallar, birkaç eski öyküde ön plana çıkmış olmalarına rağmen 1942 kısa öyküsündeki “Runaround” da tanıtıldı. “Handbook of Robotics, 56. Baskı, 2058 A.D.” den aktarılan Üç Yasalar şunlardır:

  • Bir robot bir insana zarar vermez veya hareketsizlik yoluyla bir insana zarar vermeyecektir.
  • Bir robot, emirlerin birinci yasayla çatışacağı durumlar haricinde, insanların verdiği emirlere uymalıdır.
  • Bir robot, birinci veya ikinci yasalarla çelişmediği sürece kendi varlığını korumalıdır.

Bun ilkeler robot serisinde onunla bağlantılı öykülerde ve Lucky Starr serisinde çıkan genç yetişkin romanlarında Asimov’un robot tabanlı kurgu için organize bir ilke ve birleştirici tema oluşturuyor.

Yasalar kurgusunda görülen hemen hemen tüm robotlara dahil edilir ve bir güvenlik özelliği olarak düşünülür. Asimov’un robot odaklı hikayelerinden birçoğu, robotların üç yasayı kendisinde bulduğu duruma nasıl uyguladığı gibi istenmeyen ve karşı sezgisel olarak davrandıkları robotları içerir. Asimov’un kurgusal evrende çalışan diğer yazarlar bunları benimser ve çoğu zaman parodik olan referanslar, bilim kurgu boyunca olduğu gibi diğer türlerde de ortaya çıkar.

Orijinal kanunlar, Asimov ve diğer yazarlar tarafından değiştirildi ve üzerinde duruldu. Asimov, robotların insanlarla ve birbirleriyle nasıl etkileşim kuracağını geliştirmek için çeşitli kitaplarda ve kısa öykülerde bazı değişiklikler yaptı.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı