Bilgi

USB 3.1 Nedir? USB 3.1 Özellikleri Nelerdir?


Universal Serial Bus (USB) standartlarının üçüncü büyük revizyonu olan USB 3.0, USB Implementers Forum (USB-IF) tarafından USB 3.1 Gen 1 olarak yeniden adlandırıldı. Ancak teknik spesifikasyonlarda hiçbir değişiklik yoktur. USB 3.1 Gen 1 (USB 3.0), önceki USB teknolojileriyle aynı kolay kullanım ve tak-çalıştır özelliklerini sunar ancak performansı 10x daha yüksektir ve daha başarılı bir güç yönetim sistemine sahiptir. USB 3.1 (SuperSpeed USB) kullanıcılar için cihazları PC ya da dizüstü bilgisayarlara bağlama amacı USB 2.0 (Hi-Speed USB) ile aynıdır.

Birden fazla veri aktarımı akışına izin veren ve en üst sinyalleme bant genişliğini USB 2.0‘daki 480Mbp/s‘ye kıyasla 5Gbp/s‘ye çıkartan USB 3.1 Gen 1 teknolojisi ile önemli performans artışları elde edilmektedir. Teknik özelliklerde 5Gbps belirtiliyor olmasına karşın aktarım hızları denetleyiciye ve NAND Flash yapılandırmasına göre farklılık göstermektedir. Şu anda çeşitli mimarilerde ve kanallarda USB 3.1 Gen 1 sürücüler bulunabilmektedir. Kanal sayısı ne kadar fazlaysa transfer hızları da o kadar hızlı olacaktır.

USB 3.1 Gen 1 ile USB 3.1 Gen 2 Karşılaştırması

USB-IF, USB 3.1 Gen 2 adlı yeni SuperSpeed USB 10 Gbps spesifikasyonunu tanıttı. Bu spesifikasyon, veri transfer hızını teorik olarak 10Gbps‘ye (ya da 1,2GB/s) çıkarttı.

USB 3.1 sürücüler dosyaları USB 2.0 sürücülerden daha hızlı transfer ederek size zaman kazandırır. Süre, kanal sayısına, transfer hızlarına ve transfer ettiğiniz dosya türüne bağlıdır.

Şekil 1: USB 3.1 Gen 1 (USB 3.0) cihazlarla USB 2.0 cihazlar kullanıldığında transfer hızı karşılaştırması.

Piyasadaki USB 2.0 aygıtların yaygınlığı nedeniyle USB 3.1 cihazların geriye doğru uyumlu olması gerekiyordu. USB 3.1 sürücüleri USB 2.0 cihazlarla kullandığınızda yine de performans avantajı elde edersiniz.

Şekil 2: HyperX Savage USB ile DTSE9 Karşılaştırması (USB 2.0)

USB 3.1 Gen 2 sürücüler hem USB 3.0/3.1 Gen 1 hem de USB 2.0 bağlantı noktaları ile geriye doğru uyumludur. USB 3.1 sürücüleri, USB 2.0 ana makine cihazları üzerinde kullandığınızda bile zaman kazanırsınız.

USB 3.1 ile Type-C Arasında Ne Fark Vardır?

Aralarındaki fark basitçe birinin standart olması (USB 3.1), diğerinin ise bir konektör (Tip-C) olmasıdır. Günümüzde sık sık gördüğümüz birkaç standart USB konektör bulunmaktadır; Type-A, Mini-B ve Micro-B. Bu konektörler, PC’lerden akıllı telefonlara GoPro® kameralara kadar birçok cihazda yer almaktadır. Kullandıkları standart (USB 2.0, USB 3.1, vb.), bu cihazların dosyaları aktarmada ne kadar yetenekli olduğunu bize anlatır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı