Bilgi

USB Bellek Tavsiyesi | Hangi USB Belleği Almalıyım?


USB Bellek artık hayatımızın vazgeçilmez bir aracı. Neredeyse artık herkeste bir USB bellek bulunuyor ki çoğu zaman bulundurmak zorunda kalıyoruz. Film, video, müzik izlemek/dinlemekten tutun herhangi bir veriyi (fotoğraf, resim, belge vs.) yedeklemek için kullandığımız USB bellekler piyasada çok sayıda marka/modelle karşımıza çıkıyor. Aslında hepsinin temel mantığı hemen hemen aynı. Artık yeni nesil USB Bellekler kolay kolay bozulmuyor. Hatta eskiden suya değdiğinde bozulan USB bellek doğru müdahale ile tekrar kullanılabiliyor. Çamaşır makinasına 2 kez girdiği halde tekrar kullanmaya devam ettiğim SanDisk 16GB Cruzer Blade USB Bellek en güzel örneği diyebilirim.

USB Bellek Tavsiyesi | Hangi USB Belleği Almalıyım?

Benim şahsi tavsiyem eğer gerçekten bir USB alacaksanız tavsiyem SanDisk, Toshiba, Trascent ve Kingston USB Bellekler. Bu dört markanın sizi pişman etmeyeceğini rahatlıkla söyleyebilirim. Ayrıca bu dört markanın hem en uygun fiyata çok kaliteli modelleri bulunuyor. Tabi bütçenize göre 8 GB, 16 GB, 64 GB veya daha üstünde (2 TB’a kadar) satın almak size kalmış.

USB Bellek için markanın dışında en önemlisi elbette veri aktarım hızı. Yani bir dosyayı bilgisayara aktarırken ve USB belleğe kopyalarken USB bellekler farklı sürelerde bu işlemi gerçekleştirirler. Şu an için piyasada ki 3.0 ve 3.1 USB Bellekler uygun seçenekler ancak bilgisayar anakartında bunu desteklemesi gerekiyor. Yani anakart 2.0 ancak USB bellek 3.0 ise 2.0 özellikte hız gerçekleşir.

Doğru USB kapasitesini seçmenin basit bir cevabı yok. Sizin neyi ne kadar depolamak istediğinize bağlı olarak değişir. Örneğin tek bir Full HD video, birkaç gigabayt veya daha fazla yer kaplayabilir. Ayrıca hatırlatayım bir USB bellek Çalışma sıcaklığı ortalama 0°C ila 35°C arasındadır ve depolama sıcaklığı -10°C ila 70°C arasındadır. Aşağıda verdiğim modelleri doğrudan google’den aratarak daha uygun fiyata bulabilirsiniz.

1- SanDisk 8GB Cruzer Blade SDCZ50-008G-B35 USB Bellek: Hali hazırda piyasada bulunan en uygun seçenekli USB belleğimiz 8 GB kapasiteli ve fiyatı 19-20 TL civarında bulunuyor. İlk seçenek olarak düşük kapasiteli ve uygun fiyat arayanlar için en idel USB belleklerden biri.

2- Sandisk Cruzer Force 16GB Metal Usb Bellek: Oldukça şık bir tasarım ve sağlam (metal) bir kasaya sahip. Aktarım oldukça yüksek olan bu USB bellekte çok kısa sürede belge kopyalama ve taşıma işlemi gerçeştirebilirsiniz. Fiyatı ise 25 TL civarında bulabilirsiniz.

3- Sandisk Cruzer Fit 16GB USB Bellek: Bu daha küçük boyutlu USB Bellek isteyenler için oldukça ideal. Kendim araba için kullandığım gayet kullanışlı ve güzel bir USB bellek. Fiyatı 25-26 TL arasında değişiyor.

4- Kingston 32GB Mini Metal USB Bellek: Şu ana kadar en çok kullanılan USB Belleklerden bir tanesi Kingston 32GB Mini Metal USB Bellek. Yıllar önce uzun süre kullandığım sağlam bir model. Fiyatı 50 TL civarında. Daha uyguna da e-mağazalardan bulabilirsiniz.

5- Toshiba Hayabusa 64GB USB 3.0 Beyaz USB Bellek: 64 GB’için en uygun seçenek olduğunu düşündüğüm bir model. Fiyatı yaklaşık 100 TL civarında.

6- Toshiba Yamabiko 128GB USB 2.0 USB Bellek Beyaz: Yüksek kapasiteli ve düşük fiyat isteyenler için 120 TL civarında bu model en uygun seçenek. Yalnız 2.0 olduğunu hatırlatalım. Yani veri aktarım hızı diğerlerine göre biraz düşük. Ancak yinede tercih edilebilir.

7- Sandisk Ultra 128 GB USB 3.1 Bellek SDCZ450-128G-G46: Bu model ise 128 GB olmasına rağmen veri aktarım hızı oldukça yüksek. Yalnız fiyatı 180-200 TL civarında.

8- Sandisk UFM 256GB USB 3.0 USB Bellek SDCZ600-256G-G35: 256 GB kapasite gibi oldukça ideal ve yüksek bir değerde. Yalnız fiyatı 325-350 TL civarında.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı