Bilgi

USB/Flash Belleklere Büyük Boyutlu Dosyaları Kopyalama


USB/Flash Belleğinize daha çok 4 GB ve daha büyük boyutlu bir dosya taşımak/kopyalamak istediğinizde çoğu zaman “bellek dolu”, “dosya çok büyük” veya “dosya kaydedilemiyor/kopyalanamıyor” şeklinde bir hata mesajıyla karşılaşırız. Aslında bu tür durumlarda daha çok dosyamız ZIP ya da RAR olarak parçalara bölünür o şekilde taşıma/kopyalama işlemi yaparız.

Burada anlatacağım yöntemde her hangi bir parçalama işlemine gerek duymadan USB/Flash Belleklere çok büyük boyutlu dosyaların nasıl kopyalanacağınızı basit bir şekilde kolay yolunu anlatacağım.

USB/Flash Belleklere Büyük Boyutlu Dosyaları Kopyalama

USB/Flash Belleğinize 4 GB ve daha büyük dosyaları kopyalayamamamızın sebebi bu belleklerin FAT , FAT32 formatıyla biçimlendirilmiş olmasından kaynaklanmaktadır. Bu dosyalama sistemi 4 GB ve daha büyük dosyalar üzerinde işlem yapmayı engelliyor.

4 GB’dan büyük dosyaları USB belleğinize kopyalamak istiyorsanız belleğinizin dosya formatını “NTFS” dosya sistemine çevirmemiz gerekiyor. Bunu yapabilmemiz için öncelikle belleğimizi biçimlendirmemiz gerekmektedir.

USB belleğinizde ki dosyaları bir yerde yedekleyin. Yapacağımız işlemde USB bellek içindeki bilgileriniz silinecektir.

1- Masaüstünde bulunan Bilgisayarım simgesine gelin ve üzerine sağ klikleyip Yönet diyelim.

2- Aygıt Yöneticisine giriş yaptıktan sonra “Disk Sürücüleri” sekmesinden biçimlendireceğimiz USB Bellek sürücümüzü buluyoruz. Sonrasında üzerine gelip sağ klikleyerek “Özellikleri” seçiyoruz.

3- Açılan pencereden İlkeler sekmesine klikleyip ve “Daha iyi performans” seçeneğini seçiyoruz ve ardından Tamam’ı klikleyek pencereyi kapatıyoruz.

4- Artık USB belleğimizi “FAT/FAT32” dosya sisteminden “NTFS” dosya sistemine çevirebiliriz. Şimdi USB bellekleri biçimlendirmek için aşağıda gösterdiğim yolu takip ederek belleğimizi biçimlendirebiliriz.

USB Belleği Biçimlendirme

1- USB belleğimize format atabilmemiz (biçimlendirmemiz) için öncelikle masaüstünden Bilgisayarım klasörüne giriyoruz. Burada yer alan flash belleğimizin simgesine sağ klikleyerek Biçimlendir seçeneğini seçiyoruz.

2- Şimdi karşımıza çıkan Biçimlendir penceresinden Dosya sistemi olarak NTFS dosya sistemini ve biçimlendirme seçenekleri kısmından Hızlı Biçimlendir seçeneğiniz seçip Başlat’a klikleyerek formatı başlatıyoruz.

Dilerseniz “Birim Etiketi” kısmına bir isim yazarak USB Belleğinize bir isim verebilirsiniz. Format işlemi en fazla dakika sürüyor ve bu işlem sırasından USB belleğinizde ki bütün dosyalar siliniyor. Bu nedenle başta belirttiğim gibi bilgilerinizi yedeklemeniz gerekiyor. Gösterdiğim işlemleri yaptıktan sonra büyük boyutlu dosyalarını tek seferde USB belleğinize kopyalayabilirsiniz.

Selametle.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı