Bilgi

Uygun Fiyata Alınabilecek En İyi Gaming Mouse Tavsiyesi


Bir bilgisayar oyuncusunun istediği en önemli şey kuşkusuz yüksek performansa ve donanıma sahip bir bilgisayar olacaktır. Ancak bunlar çevrimiçi ve yüksek grafik isteyen oyunlarda yeterli bir özellik değildir. Bilgisayarın donanımı yanında bir oyunu daha iyi oynayabilmek için “kaliteli ve ergonomik” bir “Fare/Mouse’a” sahip olmanız gerekiyor. Bir bilgisayarın donanımları yanında aktif bir şekilde kullanılan bir çevre birimi olan Mouse/Fare, özellikle rekabetçi oyunlarda olmazsa olmazlardan bir araç haline dönüşüyor. Mouse fiyatları 5 TL ile 1000 TL arasında değişen geniş bir yelpazeye sahip. Standart bir kullanıcı 5 TL’lik Mouse ile tüm bilgisayar işlemlerini rahat bir şekilde yerine getirebilir. Ancak PUBG, Worlds of Tanks, CS:GO, Fortnite, League of Legends, Call of Duty gibi oyunlar söz konusu olduğunda daha kaliteli, üst düzey bir mouse almanız gerekecektir. Burada karşımıza profesyonel anlamda kullanabileceğiniz “Gaming Mouse” serileri karşımıza çıkmaktadır.

Bir gaming mouse almaya karar verdiğinizde karşınıza kablolu ve kablosuz olarak iki seçenek çıkmaktadır. Elbette ki kablolu mouse kullanma seçeneği her zaman kablosuza göre daha avantajlı gibi görünse de yeni nesil kablosuz mouse serilerinin üst düzey performans gösterdiği bilinen bir gerçek.

Bir Mouse için en önemli teknik kavramlar “DPI ve Bağlantı Türü” olacaktır. Mouse DPI değeri, mouse duyarlılığı ve hassasiyetini ölçmek için kullanılan bir değerdir. DPI, dots per linear inch, Türkçe olarak inç başına mouse’un okuyacağı nokta anlamına gelmektedir. DPI değeri ne kadar yüksek olursa, mouse duyarlılığı o derece yüksek olur. Bu ayarları değiştirmek için mouse’lar ile birlikte gelen özel yazılımlarda ayarları yapabilirsiniz. Eğer DPI ne kadar yüksek olursa, bilin ki o mouse noktaları çok daha iyi kavrıyor ve okuyabiliyor demektir. Örnek olarak 6400 DPI, inç başına 6400 nokta düştüğünü bize belirtir. Bu da farenin çözünürlüğünü belirtmiş olur. Bu anlatım biraz karışık geldiyse daha somut örnekler vererek açıklayabiliriz. Örneğin 1024×768 çözünürlükte oynuyorsanız DPI’iniz 2’sinin toplamı olan 1792 ye en yakın olan DPI olmalıdır. Gelişmiş mouse’larda 1800 dpi ve 3500 dpi seçeneği bulunuyor. Bu değerler 3500 dpi 1920×1080 çözünürlükte kullanılabilir. Düşük değere sahip bir mouse’u yüksek bir çözünürlükte hareket ettirmeniz oldukça zordur. En yüksek hassasiyet değerine ayarladığınızda bile ekranın en sağından en soluna geçmeniz bayağı uzun sürecektir. Kullanım alanınıza göre uygun çözünürlükte bir fare seçip, satın alabilirsiniz. Şunu unutmayın ki, yüksek DPI her zaman kaliteli fare anlamına gelmez. Ek olarak kutu üzerindeki değer, farenin sadece o değerde çalıştığını da göstermez. Genellikle oyuncu farelerinde gördüğümüz DPI tuşları ile anlık olarak DPI arttırma veya düşürme sağlayabiliyoruz.

Uygun Fiyata Alınabilecek En İyi Gaming Mouse Tavsiyesi

Şimdi gelelim uygun fiyata alınabilecek en iyi gaming mouse tavsiyelerine.

MSI Interceptor DS B1 Oyuncu Mouse

Bu model aktif olarak kullandığım mouse yaklaşık 100 TL’ye internet ortamında rahatlıkla bulabilirsiniz. Ergonomik bir yapısı var ve kullanımı oldukça rahat. Avuç içine tam olarak oturuyor ve ağırlık olarak herhangi bir rahatsızlık vermiyor. Eğer bütçeniz biraz kısıtlı ise bu türde bir Mouse rahatlıkla işinizi görecektir.

Razer DeathAdder Elite Optik Kablolu Oyuncu Mouse

Son zamanların en çok dikkat çeken mouse modellerinden bir tanesi kablolu yapıya sahip olan “Razer DeathAdder Elite Oyuncu Mouse” olduğunu söyleyebilirim Fiyat olarak 200-250 TL bandında internet ortamında satılıyor. Oldukça şık ve sade bir tasarıma sahip. Şahsen Razer modellerini çok beğendiğimi ifade etmeliyim. Bu modelin kendi içerisinde farklı versiyonları bulunsa da sanırım en ideal fiyat ve kullanılabilirliği olan model DeathAdder Elite olacaktır.

Logitech Prodigy G102 Optik Kablolu Oyuncu Mouse

Logitech ürünleri ülkemizde çok sevilen ve kullanılan ürünler arasında bulunuyor. Klavye, fare ve hoparlörlerini hepimiz bir şekilde kullanmışızdır veya kullanımına tanık olmuşuzdur. Gerçekten uzun yıllar dayanabilen kaliteli ürünler ürettiklerini ve piyasada saygın bir konuma sahip olduklarını rahatlıkla söyleyebilirim. Logitech Prodigy G102 Optik Kablolu Oyuncu Mouse uygun fiyata mouse arayanlar için oldukça en ideal seçenek olacaktır. 130-150 TL aralığında bulabileceğiniz bu Mouse modeli üstteki model gibi sade ve şık bir tasarıma sahip. Sadece oyuncular değil birçok kesim tarafından rahatlıkla kullanılabilecek ve tavsiye edilecek bir model.

Bloody V7MA HD Optik Core3 Aktif Metal Ayak 3200CPI Oyuncu Mouse

Bu oyuncu mouse’na ait yorumları okursanız neredeyse hiç beğenmeyenin olmadığını göreceksiniz. Gerçekten oldukça kaliteli bir Mouse ve tam makro kullanabilmek için yani tam erişim sağlamak için oluşturulan en uygun Mouse modeli. Bu arada hatırlatalım bazı oyunlarda “PUBG vs.” makro oluşturmak/kullanmak ban yemenize neden olabilir. Şu anda hepsiburada.com’da yaklaşık 176 TL’lik bir fiyata satılıyor ve kaçırılmayacak bir ürün.

Asus WT425 Kablosuz Optik Sessiz Tıklama Özellikli Siyah Mouse

Ses çıkartmayan ve daha uygun bir fiyata Mouse arayanların bence ilk tercihi arasında olacak bir Mouse modeli. Bu model sessiz tıklama özelliği sayesinde çevrenizde uyumaya veya farklı işlerle meşgul olanları rahatsız etmeyecek bir özelliğe sahip. Kablosuz seçenekler arasında ilk dikkat çeken ürün olan Asus WT425 özelliklerine kısaca bir göz atacak olursak; tek bir tuşla DPI seviyeleri arasında geçiş yapar, normal tıklama sesine göre 10 kata kadar daha sessiz çalışır, pil ömrünü uzatmak için özelleştirilmiş güç yönetimi bulunur ve ergonomik tasarım ile özel kaplaması sayesinde kullanım kolaylığı sağlar.

Everest SGM-X7 Kablolu Oyuncu Mouse

Everest SGM-X7 güçlü 1600 DPI Bluetrack sensör kullanmaktadır. Oyunda iken bile bu geniş DPI seçeneklerini değiştirebilirsiniz. 3000 Tarama frekansı, 3 Milyon tıklama özelliği ve 3 Milyon Swing hareket testlerini başarıyla tamamlamıştır. Özel dizaynı sayesinde kullanım kolaylığı ve mükemmel tutuş sağlar. Özel tasarımı SGM-X7’i diğer oyuncu mouselarından farklı kılar. Everest SGMX-X7 üzerinde bulunan 3X Tıklama Tuşu, Scroll Tuşu, DPI fonksiyon tuşu ve ileri-geri fonksiyon tuşları ile size kolay kullanım imkanı tanır. Bu tuşlar sayesinde işlemlerinizi daha hızlı ve kolay gerçekleştireceksiniz. Everest Sgm-x7 Yumuşak dokunuşlu yapısı ile konforlu, dayanıklı ve hassas bir biçimde dizayn edilmiştir. Everest SGM-X7’nin üzerindeki 3 Farklı led ışık seçeneği ve 3 farklı DPI seçeneği ile kolayca kullanabilirsiniz. Sürekli olarak değişen üzerindeki led ışıklar farklı bir görsellik sağlamakta ve oyun keyfinize artı kattığını söyleyebiliriz.

1 Yorum

1 Yorum

  1. Yunus Emre

    13 Haziran 2020 at 15:18

    Yıllardır Steelseries rival 110 kullanıyorum çok memnunum tavsiye edebilirim.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı