Bilgi

Mouse DPI Nedir? Ne işe Yarar? Ayarları Nasıl Yapılır?


Mouse DPI değeri, mouse duyarlılığı ve hassasiyetini ölçmek için kullanılan bir değerdir. DPI, dots per linear inch, Türkçe olarak inç başına mouse’un okuyacağı nokta anlamına gelmektedir. DPI değeri ne kadar yüksek olursa, mouse duyarlılığı o derece yüksek olur. Bu ayarları değiştirmek için mouse’lar ile birlikte gelen özel yazılımlarda ayarları yapabilirsiniz. Eğer DPI ne kadar yüksek olursa, bilin ki o mouse noktaları çok daha iyi kavrıyor ve okuyabiliyor demektir. Örnek olarak 6400 DPI, inç başına 6400 nokta düştüğünü bize belirtir. Bu da farenin çözünürlüğünü belirtmiş olur. Bu anlatım biraz karışık geldiyse daha somut örnekler vererek açıklayabiliriz. Örneğin 1024×768 çözünürlükte oynuyorsanız DPI’iniz 2’sinin toplamı olan 1792 ye en yakın olan DPI olmalıdır. Gelişmiş mouse’larda 1800 dpi ve 3500 dpi seçeneği bulunuyor. Bu değerler 3500 dpi 1920×1080 çözünürlükte kullanılabilir. Düşük değere sahip bir mouse’u yüksek bir çözünürlükte hareket ettirmeniz oldukça zordur. En yüksek hassasiyet değerine ayarladığınızda bile ekranın en sağından en soluna geçmeniz bayağı uzun sürecektir. Kullanım alanınıza göre uygun çözünürlükte bir fare seçip, satın alabilirsiniz. Şunu unutmayın ki, yüksek DPI her zaman kaliteli fare anlamına gelmez. Ek olarak kutu üzerindeki değer, farenin sadece o değerde çalıştığını da göstermez. Genellikle oyuncu farelerinde gördüğümüz DPI tuşları ile anlık olarak DPI arttırma veya düşürme sağlayabiliyoruz.

Mouse DPI Ayarları Nasıl Yapılır?

DPI, fare duyarlılığını ölçmek için kullanılan standarttır ve bir aygıtın algılayabileceği DPI (Dots Per Linear inch) sayısı olarak ifade edilir. DPI’yı değiştirerek, işaretçi hızını oyun içi hedefleme veya fotoğraf düzenleme gibi hassas görevler için anında ayarlayabilirsiniz. DPI ne kadar büyük olursa, fare duyarlılığı ve işaretçi hızı o kadar yüksek olur. Bazı fare modelleri, fare duyarlılığınızı (DPI) anında ayarlamak için kullanabileceğiniz özel düğmelere (Anında DPI düğmeleri) sahiptir.

Fare Duyarlılığı (DPI) Ayarlarını Değiştirme

Farenizde Anında DPI düğmeleri varsa, her bir DPI düğmesine yönelik yeni ayarlar oluşturmak için Anında DPI düğmelerinden birine basın. Fare LCD’si kısa bir süre yeni DPI ayarını gösterir.

Farenizin anında DPI düğmesi yoksa, Microsoft Fare ve Klavye Merkezi’ni başlatın, kullandığınız fareyi seçin, temel ayarlara tıklayın, Duyarlılık‘ı bulun, değişikliklerinizi yapın.

1 Yorum

1 Yorum

  1. Seda

    3 Mayıs 2023 at 22:47

    Bende mousemin bozuk olduğunu düşünüyordum takı bu yazıyı okuyana kadar ✋✋

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı