Bilgi

Veri Kurtarma Programları Nelerdir?


Veri kurtarma ya da Data kurtrma , bilgisayar , cep telefonu , notebook gibi ikincil depolama araçlarında bir veriye ulaşılamaması halinde bu veriyi kurtarma işlemidir.Yani kaybolmuş bir bilgiye tekrardan ulaşabiliyor.

Farklı bir tanım yapılacak olursa , bir taşıyıcı medya üzerine kaydolmuş bilgilere ulaşılamaması durumunda , bu bilgilere yeniden ulaşabilmemizi sağlayan işlemleri ifade eder. Şunu da belirtmek gerekir ki; veri taşıyıcı medyayı günümüzde harddiskler , sd kartlar , flash bellekler vb. olarak idrak etmeliyiz.

Bilginin önemini yeterince anlayabildiğimiz günümüzde, bilgilerin iyi depolanması, iyi saklanması, işlenebilmesi ve beklenmedik kaybolması durumlarında tekrardan ulaşılabilir olunması fazlasıyla önemlidir. Bu yörüngede , yazılım firmalar , 1980 ‘li yıllardan günümüze kadar çözüm arayışlarını devam ettirirlerken , donanım firmaları da veri kaybının önüne geçilmesi , ya da veri kaybı sonrası kurtarma faaliyerlerinin çok daha kolay bir hale getirilebilmesi amacıyla 80 ‘li yıllardan günümüze kadar , çalışmalarını devam ettirmektedirler.

Veri kurtarma programları şunlardır :

1-) RECUVA :

Recuva , kaza nedeniyle silmiş olduğumuz dosyaları kurtarmamızı sağlayan ücretsiz veri kurtarma programları arasında fazlasıyla popüler bir veri kurtarma programıdır. Bilgisayardan silmiş olduğumuz resimler veya dosyaların yanı sıra , hafıza kartı ve mp3 player’da ki silinen dosyaları da kurtarmamıza yardımcı olur. Kurtardığımız dosyalarda bulunan hata , çökme ve virüs gibi sorunları da düzeltebiliyor.

2-) POWER DATA RECOVERY FREE EDİTİON :

Power Data Recovery Free Edition , ücretli diğer sürümlerinde göründüğü gibi silmiş olduğumuz dosyaları kurtarma , bozuk olan disk bölümlerini kurtarma , silinmiş disk bölümlerini kurtarma ve CD ile DVD optik medyalardan veri kurtarma özellikleriyle fazlasıyla başarılı bir program olmuştur. Power Data Recovery Free Edition programının görünmekte olan tek eksiği en fazla 1 GB dosya kurtarma limitinin olmasıdır.

3-) PC INSPECTOR FİLE RECOVERY :

PC Inspector File Recovery; FAT12 , FAT16 , FAT32 , ve NTFS gibi dosya sistemlerine destek olan ücretsiz bir veri kurtarma programıdır. Hatta şu dönemlerde bir başlığı olmayan dosyaları bile kurtarabilme özelliğine sahiptir. Sabit disk bölümlerini otomatik olarak algılayıp silinen veya hasar gören sistem dosyalarını da bulabilme özelliğine sahiptir.

4-) DİSKDİGGER :

DiskDigger , bilgisayarınızın okuyabileceği her türde medyada ki verileri kurtarmanızı sağlayan veri kurtarma programıdır. Kurtarabilinen aygıtlar arasında Usb diskler , hafıza kartları (SD, CF vb…) ve hatta tabii ki de sabit diskler bulunmaktadır. Böylece sildiğiniz fotoğrafları , videoları , müzikleri , dökümanları ve diğer formatlarda olan dosyaları kurtarabilirsiniz.

5-) EASEUS DELETED FİLE RECOVERY :

Easeus Deleted File Recovery , tam teşekkül ile tasarlanan ve ayrıca ücretsiz olan  bir veri kurtarma programıdır. Sabit disk , disket , akıllı medya gibi bir çok aygıtta yanlışlıkla sildiğiniz verileri kurtarabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı