Bilgi

Volkswagen Bluemotion Teknolojisi Nedir? Faydaları Nelerdir?


Bluemotion Volkswagen’in otomobillerinde kullandığı teknolojinin bir adıdır. Bu teknoloji Seat modellerinden “Ecomotive”, Skoda modellerinde “Greenline” olarak geçer. Bluemotion adı, Volkswagen’in rengi olan “blue/mavi” ve “hareket” anlamında ki “motion” kelimelerinin birleştirilmesi ile meydana getirilmiştir.

Bluemotion Teknolojisini tanımlayacak olursak; Volkswagen’in yakıt verimliliği yüksek olan modellerine vurgu yapmak için verdiği bir ticari isimdir. Örneğin “GTI” uzantısı nasıl ki bu modelin en güçlü versiyonu olduğunu belirtiyorsa “Bluemotion” uzantısı da bu modelin en düşük yakıt tüketimine sahip modeli olduğunu belirtiyor.

Bluemotion teknolojisine sahip modeller standart modellerden farklı olarak yakıt tüketimini düşürmeye yönelik bazı teknolojik özelliklere sahiptir. Standart hız sabitleyici, start/stop, yol bilgisayarı gibi sistemler bu özelliklerden bazıları olarak sayılabilir.

Volkswagen modellerinin hepsi ülkemizde satışa sunulmasa da pek çok modelinde (Polo, Golf, Golf SV, Golf Estate, Passat ve Passat Estate’de) bu uzantıyı kullandığını görüyoruz. İlk olarak 2006 senesinde, 4. nesil Polo’da “Polo Bluemotion” olarak kullanıldı. 2007 senesinde ise Passat modelinde “Bluemotion” uzantısı kullanıldı. Günümüzde ki Bluemotion modellerinden olan Golf 6’da 1.6 litrelik dizel motor (TDI) görev yaparken bir diğer Bluemotion modeli Polo’da 1.2 litrelik dizel (TDI) motor kullanılıyor. Çevreci ve ekonomik oluşu elbetteki tercih sebebi olduğunu söyleyelim.

Bluemotion Teknolojisinin Faydaları Nelerdir?

VW BlueMotion Teknolojisi, dinamizm ve konforu aynı verimlilik çatısı altında birleştiren araç tasarımlarını temsil eden bir kavramdır. Bütünsel BlueMotion teknolojisine ait tedbirler, daha tasarruflu sürüşlere ve daha düşük emisyonlara olanak sağlar. Tek tek incelendiklerinde, tüketim üzerinde olumlu etkiye sahip özellikler aşağıdaki gibidir:

  • Sürtünme direnci optimize edilmiş lastikler (modele bağlı)
  • Değiştirilmiş yazılıma sahip uyarlanmış motor yönetim sistemi
  • Üst şanzıman kademelerinde daha uzun dişli oranları
  • Düşürülmüş rölanti devri
  • En verimli vitesin seçilmesi için kumanda önerisi
  • Frenleme enerjisinin geri kazanılması
  • Start-Stop Sistemi

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı