Bilgi

Bluemotion Nedir? Volkswagen Bluemotion Teknolojisi Bilgi


VW BlueMotion Teknolojisi, dinamizm ve konforu aynı verimlilik çatısı altında birleştiren araç tasarımlarını temsil eden bir kavramdır. Bütünsel BlueMotion teknolojisine ait tedbirler, daha tasarruflu sürüşlere ve daha düşük emisyonlara olanak sağlar. Tek tek incelendiklerinde, tüketim üzerinde olumlu etkiye sahip özellikler aşağıdaki gibidir:

  • Sürtünme direnci optimize edilmiş lastikler (modele bağlı)
  • Değiştirilmiş yazılıma sahip uyarlanmış motor yönetim sistemi
  • Üst şanzıman kademelerinde daha uzun dişli oranları
  • Düşürülmüş rölanti devri
  • En verimli vitesin seçilmesi için kumanda önerisi
  • Frenleme enerjisinin geri kazanılması
  • Start-Stop Sistemi

Düşük yuvarlanma direncine sahip lastikler (sürtünme direnci optimize edilmiş lastikler), lastik ile yol arasındaki sürtünmeyi azaltarak yakıt tasarrufu yapmaktadır; yani daha da ileri gitmek için daha az enerji ve daha az yakıt gerekir. Düşük yuvarlanma direnci lastikleri BlueMotion Technologies’in bir parçasıdır. BlueMotion ve BlueMotion Technology modellerinin çoğuna uygundur.

Turboşarjlı motorlar, ihtiyacınız olduğunda daha fazla güç sağlar ve kullanmadığınızda daha az yakıt tüketirler.

Aerodinamik BlueMotion modelleri havayı kolaylıkla kesmek için tasarlanmıştır, böylece yakıt ve paradan tasarruf etmenizi sağlar. Aracınız ilerledikçe havanın akışı daha pürüzsüzse, orada daha az sürükleme geri çekilir ve arabayı ileri taşımak için daha az çaba gerekir.

Gövde daha aerodinamik ve paneller arasındaki boşluklar daha dar, farlar ve göstergeler kombine edilmiştir. Radyatör ızgaraları, gövde altı panelleri ve spoyler sürüklenmeyi azaltmak için tasarlanmıştır.

Bu teknolojilere sahip bir otomobilin motor açıklamasında ‘BlueMotion Technology’ veya ‘BMT’ olarak dikkat çekiyor. Alternatif olarak Polo, Golf, Golf SV, Golf Estate, Passat ve Passat Estate‘de bulunan amiral gemisi BlueMotion modelleri, aerodinamik olarak optimize edilmiş tasarımın yanı sıra BlueMotion Teknolojileri tasarruflu olan tüm yakıt tasarruflarına da sahiptir.

Fren Enerji Geri Kazanım Sistemi, fren yaptıktan sonra genellikle kaybolan enerjiden en iyi şekilde yararlanarak yakıt tasarrufu sağlar. Geri kazanım, frenleme esnasında normal olarak kaybolan enerjiyi, ivme veya başlatma için depolayıp daha sonra kullanarak geri dönüştürür. Sürüş esnasında enerjiden tasarruf etmeye çalışırken, onu mümkün olduğunca kurtarmanız mantıklı olur. Bunu yapmanın bir yolu, yavaşlarken ve fren yaparken alternatör voltajını yükseltmektir. Bu, pil şarjını arttırır ve aracın yavaşlamasına yardımcı olur. Motor yükünü hafifletmek ve yakıt tüketimini azaltmak için ivmelenirken alternatör yükü daha sonra azaltılır. Yeniden kullanma, BlueMotion araçların bir özelliğidir.

BlueMotion Start/Stop teknolojisi yakıt tasarrufu sağlar ve bu nedenle araç hareket halindeyken motoru otomatik olarak kapatarak emisyonları azaltır.

Kaynak:

  • http://www.volkswagen.co.uk/technology/bluemotion-technologies
  • https://binekarac.vw.com.tr/bluemotion-teknolojisi.aspx

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı