Bilgi

WhatsApp ile Toplu Mesaj Atma Nasıl Yapılır?


Genellikle bayramlarda, seyranlarda ve özel günlerde WhatsApp ile toplu mesaj atmak artık bir gelenek haline geldi. Bir çok kişi kutlama yapmak istediğinde -bazen- yanlışlıkla grup kuruyor ve işin içinden çıkamaz hale geliyor. Çünkü grup kurma ile toplu mesaj arasında ciddi bir fark var.

Grup kurduğunuzda atılan her mesajı herkes görebiliyor ve herkes grup içerisinde yazışma yapabiliyor. Diyelim yanlışlıkla grup kurdunuz; gruba eklediğiniz tüm üyeleri gruptan çıkarmadan gruptan çıktığınızda grup içerisinde ki kişiler kendileri çıkmadığı sürece grup var olmaya devam ediyor. Tabi rehberinizdeki herkes birbirini tanımadığından dolayı sıkıntı çıkabiliyor.

Bu nedenle bayramlarda, özel günlerde eğer toplu mesaj atacaksanız öncelikle WhatsApp’ın “Yeni Toplu Mesaj” sekmesini kullanmalısınız.

WhatsApp ile Toplu Mesaj Atmak Nasıl Yapılır?

Basit bir şekilde şöyle anlatayım; diyelim rehberinizdeki herkesin veya seçtiğiniz kişilerin Ramazan Bayramı’nı kutlayacaksınız. Mesajınız “Herkesin Ramazan Bayramını en içten dileklerimle kutlarım.” şeklinde planladınız.

WhatsApp ana menüden en üstteki üç nokta logosuna klikleyin ardından açılan panelde Yeni Toplu Mesaj seçeneğini seçin.Rehberinizde bulunan kişileri tek tek seçerek (hepsini bir anda seçemiyorsunuz) en altta bulunan onay logosuna klikliyorsunuz. Ardından açılan yazım penceresinde mesajınızı yazıp ve kontrol edip gönderiyorsunuz. Buradan uyaralım tek seferde en fazla 256 kişiye mesaj atabilirsiniz ve attığınız mesajı mümkünse iyi bir şekilde kontrol edin. Çünkü gönderilen mesaj hatalı vs. ise silemiyorsunuz. 

Mesajı gönderdiniz her şey tamam diyelim. Yeni toplu mesaj sayfasına ne yazarsanız orada bulunan herkese iletilecektir. Bu nedenle işiniz bittiğinde silmeniz daha uygun olacaktır. Ayrıca diyelim gönderdiğiniz mesaja biri yanıt verdi bu kısma değilde ayrı bir özel görüşme paneli ile size mesaj gelecektir. Yani bu sayfada görüşme/yazışma olmayacak. Sadece sizin herkese ilettiğiniz  -yazdığınız- mesaj duracak.

Burada şöyle bir soru aklınıza takılmış olabilir. Gönderdiğim mesajları kimler okudu. Bunun için (aşağıdaki gibi) gönderdiğiniz mesajın üzerine basılı tutun. Ardından üstteki üç nokta logosuna klikleyin ve açılan panelden Bilgi‘yi seçin. Mesajı okuyan kişiler ve telefonuna teslim edilen kişiler ekranda görülecektir.

Son olarak gönderdiğiniz Toplu Mesaj ile işiniz bittiyse silebilirsiniz. Buradan silmeniz karşı tarafta mesajları silmez. Gönderilen mesaj gönderilmiştir artık.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı