Bilgi

WordPress Şifremi Unuttum Nasıl Öğrenebilirim?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda sizlere “WordPress Şifremi Unuttum Nasıl Öğrenebilirim?” sorusuna cevap vermeye çalışacağım. Çoğu zaman wordpress şifremizi unuttuğumuzda basit bir şekilde www.siteadimiz.com/wp-admin veya www.siteadimiz.com/wp-login’den kullanıcı adımızı yazıp tanımlı olan mail adresimize şifre sıfırlama bağlantısının gelmesini bekleriz. Ancak bazen sorun çıktığında sıfırlama bağlantısı mailimize gelmeyebiliyor.

Böyle bir durumda ikinci bir seçenek olarak doğrudan kendimiz müdahale ederek şifremizi kendimiz ayarlayabiliriz. Şimdi bu işlemin nasıl yapılacağını kısaca anlatayım.

1- İlk olarak “cPanel” ‘e giriş yapıyoruz. cPanel ‘e giriş yaptıktan sonra “Databases” sekmesi altında bulunan phpMyAdmin’e klikliyoruz.

2- Karşımıza yeni bir pencere gelecektir. Bu pencerede sol tarafta bulunan information_schema altında bulunan  WordPress‘in kurulu olduğu veritabanımızı seçiyoruz. O veritabanın altında yer alan wp_users sekmesine klikliyoruz. Burada WordPress sitenizde tanımlanmış olan kullanıcılar, kullanıcılara ait kriptolanmış halde bulunan şifreler, mail adresleri vs. bulunuyor.

3- Şimdi buradaki siteye gidip şifrelemek istediğiniz kelime kısmına yeni şifrenizi yazın ve şifrele deyin. Bu site (veya alternatif site biliyorsanız oda olur) basit bir şekilde verdiğiniz şifreyi MD5 olarak kriptolar. MD5 yaygın olarak kullanılan bir kriptografik özet fonksiyonudur. Girilen verinin boyutundan bağımsız olarak, 128-bit özet değeri üretir. Biz wordpress ile şifre oluştururken aynı şekilde MD5 yaparak şifremizi veritabanında saklar.

Şimdi elde ettiğimiz bu MD5 Şifre’yi  -üstte- ikinci adımda gösterdiğim yere (user_pass) olan yerde hangi kullanıcının şifresini belirliyorsak o kısma yapıştırıp wordpress admin panele belirlediğimiz şifre ile giriş yapıyoruz. İşlemimiz kısaca böyle.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı