Bilgi

WhatsApp Ne Zaman ve Kimler Tarafından Kuruldu?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda sizlere WhatsApp Ne Zaman ve Kimler Tarafından Kuruldu? WhatsApp Kuruluş Hikayesi Nedir? Sorularına cevap vermeye çalışacağım.

İlk yayınlaması 2010 yılında olan dünyada kayıtlı kullanıcı sayısı en fazla olan siber hizmetler arasında olan WhatsApp, akıllı telefonlar için geliştirilen, platformlararası çalışma özelliğine sahip bir mesajlaşma ve arama uygulamasıdır. Android, BlackBerry, iPhone, Windows Phone ve Nokia telefonlarıyla uyumlu olan uygulama, 2G, 3G, 4G ya da Wi-Fi internet bağlantısı aracılığıyla kullanıcıların birbirlerine fotoğraf, video,ücretsiz arama, sesli ve yazılı mesaj, belge göndermesini sağlar. Aynı adı taşıyan şirket, eski Yahoo! çalışanları olan Biran Acton ve Jan Koum tarafından ABD‘de, Kaliforniya eyaletindeki Santa Clara kentinde kurulmuştur.

Biran Acton ve Jan Koum

Yahoo‘da çalışan iki arkadaş olan Jan Koum ve Brian Acton, Yahoo’dan 2007 yılında ayrılıp kafalarındaki bu projeyle Facebook’a iş başvurusunda bulunurlar fakat iş başvuruları reddedilir. Sonraki günlerde Twitter’a başvuran Jan Koum ve Brian Acton oradan da olumlu bir cevap alamayınca ve bunun üzerine 2009 yılında projeyi kendi başlarına hayata geçirme kararı alıyorlar. İşte hem Facebook hem de Twitter tarafından reddedilen bir proje olan WhatsApp bugün dünya üzerinde 1 milyon kullanıcıyı aşmış durumda. Uygulama’ya telefon numarası ile kayıt olunmaktadır. Mark Zuckerberg tarafından yapılan açıklamada iki yıl süreyle olan ücretsiz kullanım hakkı kuralının kaldırıldığını ve programın artık tamamen ücretsiz olduğu ifade edilmiştir.

Facebook tarafından 4 milyar Amerikan Doları nakit para, 12 milyar Amerikan Doları hisse senedi ve 3 milyar Amerikan Doları sınırlandırılmış hisse senedi olmak üzere toplamda 19 milyar Amerikan Doları karşılığında satın alınmıştır. Bu satın alma işleminin bazı kişisel hakları ve bilgi mahremiyetini savunan gruplar tarafından durdurulması istenmiştir. Mark Zuckerberg yaptığı açıklama ile WhatsApp’ın 1 milyar kullanıcıya ulaştığını açıklamıştır.

2 Yorum

2 Yorum

  1. ahmet

    6 Kasım 2018 at 14:32

    Bizden böyle şeyler çıkmaması çok üzücü umarım ülkemize ait bir uygulama popüler olur.

  2. Gürsel

    10 Ocak 2021 at 20:14

    Artık watsap in sonu geldi galiba türkiye olarak bundan sonra Watsap da değil bip tw veya telegram da olacağız.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı