Bilgi

WhatsApp Durum Nedir? Ne İşe Yarar? Ayarları Nelerdir?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda –kısaca- WhatsApp Durum Nedir? Ne İşe Yarar? Ayarları Nelerdir? Sorularına cevap vermeye çalışacağız.

WhatsApp, şu anda dünyada kayıtlı kullanıcı sayısı en fazla olan, taşınabilir mobil cihazlar için geliştirilen, platformlararası çalışma özelliğine sahip bir anlık mesajlaşma ve arama uygulamasıdır.

Android, iPhone, Windows Phone, BlackBerry ve Nokia vb. gibi telefonlarıyla uyumlu olan bu uygulama, 2G, 3G, 4G ya da Wi-Fi İnternet bağlantısı aracılığıyla kullanıcıların birbirlerine resim,fotoğraf, video,ücretsiz arama, belge,  sesli ve yazılı mesaj göndermesini sağlar.

WhatsApp, Facebook tarafından 4 milyar Amerikan Doları nakit para, 12 milyar Amerikan Doları hisse senedi ve 3 milyar Amerikan Doları sınırlandırılmış hisse senedi olmak üzere toplamda 19 milyar Amerikan Doları karşılığında satın alınmıştır.

WhatsApp Durum Nedir? Ne İşe Yarar? Ayarları Nelerdir?

WhatsApp Durum 24 saat sonra kaybolan metin, fotoğraf, video ve animasyonlu GIF‘leri paylaşmanızı sağlar. Kişilerinize durum güncellemesi gönderebilmeniz ve onların durum güncellemelerini alabilmeniz için, her iki tarafın da birbirinin telefon numaralarını adres defterine kaydetmiş olması gerekir.

1- Yeni Bir Durum Güncellemesi Oluşturmak

Durum güncellemesi oluşturmak için “DURUM” ekranına gidin. Durumum yazan yerde “Durum Güncellemesi Eklemek İçin Dokunun” kısmına klikleyip dilerseniz video, fotoğraf, resim, gif arşivinizde yeni bir fotoğraf ekleyebileceğiniz gibi yeni bir fotoğraf veya video çekerek üzerine başlık, emoji, metin ve çizim vs. ekleyerek durumunuzu paylaşabilirsiniz.

Burada bilmeniz gerekenleri kısaca özetleyelim.

Durum kısmında DURUM yazan yerin hemen altında ki kısım ile 2 numarada kamera ikonu olan yerdeki kısım sizi aynı yere yani galerinizdeki fotoğraflar ile anlık çekimi kısmına götürür. Burada şimşek logolu kısım Flash’ı kapatır. Yuvarlak logoya uzun basarsanız video, tek basarsanız fotoğraf çeker. Hemen en sağdaki ikon ise ön kamerayı çalıştırır.

Eğer durum kısmına yazı yazmak istiyorsanız o zaman 1 numaralı kısma kliklemeniz gerekiyor. Bu kısımda ise yazı yazabilir, emoji ekleyebilir, yazı ve arka plan fontlarını değiştirebilirsiniz.

2- Durum Güncellemenize Yenisini Eklemek

WhatsApp’ta yeni bir durum oluşturmak oldukça kolay. Bunun için durum kısmından aşağıdaki kırmızı kare içindkei ikonlara kliklemeniz yeterldir. Bu kısımda aynı şekilde yazı veya fotoğraf vs. paylaşımı yapabilirsiniz.

3- Durum Güncellemenize Kimlerin Baktığını Görmek

Whatsapp durumunuza kimlerin baktığını öğrenmek için aşağıdaki gibi durum kısmına gidin ve paylaştığınız durumun en altındaki göz ikonunu yukarı doğru sürükleyin. Karşınıza durumunuza bakan kişiler gelecektir.

4- WhatsApp Durum Manuel Olarak Silmek İçin

Durum ekranına gidin. Durumum‘un yanındaki üç noktaya dokunun > durum güncellemenizi seçip basılı tutun. Çöp kutusu > Sil‘e dokunun.

5- WhatsApp Durum Gizlilik Ayarlarını Değiştirmek

Dilerseniz rehberinizde kayıtlı bulunan kişilerin durumunuzu görmesini sağlayabileceğiniz gibi dilerseniz görmeyecek veya görecek kişileri ayrı ayrı seçebilirsiniz. Durum güncellemeleriniz telefonunuzun rehberine kaydetmediğiniz kişiler tarafından görülemez. Durum güncellemelerinizi bütün kişilerinizle veya sadece seçtiklerinizle paylaşabilirsiniz. Gizlilik ayarlarını değiştirmediğiniz taktirde durumlarınız bütün kişilerinizle paylaşılır.

Gizlilik ayarlarını değiştirmek için:

Durum ekranına gidin. Menü > Durum gizlilik ayarları’na dokunun. Durum güncellemelerinizi kimin görebileceğini seçin. Not: Gizlilik ayarlarında yaptığınız değişiklikler göndermiş olduğunuz durum güncellemelerini etkilemez.

Not: Okundu Bilgisini devre dışı bıraktıysanız, durum güncellemenize kimlerin baktığını göremezsiniz. Kişilerinizden biri Okundu Bilgisini devre dışı bıraktıysa, o kişinin durum güncellemenize baktığını da göremezsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı