Bilim ve Teknoloji

WhatsApp Uçtan Uca Şifreleme Nedir?


Bu yazımızda sizlere WhatsApp Uçtan Uca Şifreleme Nedir? sorusuna kısaca yanıt vermeye çalışacağız.

WhatsApp’ın uçtan uca şifrelemesi gönderilenlerin sadece siz ve iletişim kurduğunuz kişi tarafından okunacağını amaçlar. Aradaki hiç kimse, hatta WhatsApp bile gönderilenleri okuyamaz. Mesajlarınız bir kilitle güvene alınmıştır ve kilidi açıp mesajı okumak için gereken özel anahtar sadece siz ve mesajı gönderdiğiniz kişide bulunur. Ek bir güvenlik olarak, her bir gönderdiğiniz mesajın kendine özgün bir kilidi ve şifresi bulunur. Bunların hepsi otomatik olarak olur: Mesajlarınızı güvene almak için bir ayarı açmaya veya özel gizli sohbetler oluşturmaya gerek yoktur.

Kısaca olay şudur. Siz Whatsapp’tan herhangi bir mesajı, fotoğrafı, resmi karşınızdaki herhangi bir kişiye gönderdiğiniz anda şifrelenerek gönderilir. Bir başkasınız bu şifreyi kırması mümkün değildir. Mesajı (v.s.) gönderdiğiniz kişinin telefonundaki WhatsApp uygulaması ancak gönderdiğiniz şifreyi çözerek mesajı okuyabilir. Bu işlemler arka planda otomatik gerçekleşir. Bu uygulamın temel amacı çift sim kartı yada farklı bir teknoloji ile araya girip mesaj okumanın önüne geçmektir. Olayın püf noktası burada başlıyor.

whatsapp uçtan uca şifreleme

Önemli: Uçtan uca şifreleme, her iki taraf da WhatsApp’ın en son sürümünü kullanıyorsa, her zaman aktiftir. Uçtan uca şifrelemeyi kapatmak mümkün değildir.

Bir sohbetin uçtan uca şifrelenmiş olduğunu onaylamak için

  1. Sohbeti açın.
  2. Kişi bilgisi/grup bilgisi ekranını açmak için kişi veya grup ismine dokunun.
  3. QR kodunu ve 60 haneli numarayı görmek için Şifreleme‘ye dokunun.

Eğer sohbet edeceğiniz kişiyle fiziksel olarak yan yanaysanız, biriniz diğerinin telefonundaki QR kodunu tarayabilir veya görsel olarak 60 haneli numarayı karşılaştırabilirsiniz. Eğer QR kodunu tararsanız, ve kod doğruysa, yeşil bir tik(onay) işareti belirecektir. Kodlar eşleştiğine göre, kimsenin mesajlarınızı okuyamayacağına ve aramalarınızı dinleyemeyeceğine emin olabilirsiniz.

Eğer kodlar eşleşmezse, büyük ihtimalle başka bir kişinin veya telefonun kodunu tarıyorsunuz demektir. Eğer karşınızdaki kişi WhatsApp’ı yeni yüklediyse veya telefonunu değiştirdiyse, onlara yeni bir mesaj göndererek kodu yenileyin ve sonra bu yeni kodu tekrar taramayı deneyin.

Eğer sohbet edeceğiniz kişiyle fiziksel olarak yan yana değilseniz, ona 60 haneli numarayı gönderebilirsiniz. Android, iPhone ve Windows Phone’da, QR kodu/60 haneli numara ekranındaki Paylaş tuşunu kullanarak 60 haneli numarayı SMS, e-posta vb. araçlarla karşınızdaki kişiye gönderebilirsiniz.

Kaynak: https://www.whatsapp.com/faq/tr/general/28030015

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı