Bilgi

Whatsapp Yazışmalarını Başkası Görebilir Mi?


Bu yazımızda sizlere “whatsapp yazışmalarını başkası görebilir mi?” sorusuna yanıt vermeye çalışacağız. Hepimizin bildiği gibi WhatsApp Android, iPhone, BlackBerry, Windows Phone ve Nokia telefonlarıyla ile bazı taşınabilir cihazlarda kullanılabilen anlık mesajlaşma uygulamasıdır. WhatsApp telefon rehberinizde kayıtlı kişilerle mesajlaşabilmeniz veya onları arayabilmeniz için telefonunuzun internet bağlantısını (4G/3G/2G/EDGE/Wi-Fi) kullanır.

Whatsapp eski Yahoo! çalışanları Biran Acton ve Jan Koum tarafından ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Santa Clara şehrinde kurulmuştur.

Dünyada kayıtlı kullanıcı sayısı en yüksek uygulamalardan biri olan olan Whatsapp Facebook tarafından toplamda 19 milyar ABD Doları karşılığında satın alınmıştır. Facebook’un sahibi Mark Zuckerberg yaptığı açıklamada WhatsApp’ın 1 milyar kullanıcıya ulaştığını açıklamıştır.

Whatsapp yazışmaları temel olarak iletişim kuranlar arasında şifrelenerek gönderilmektedir. Gönderilen her ileti şifrelenerek gönderildiğinden bir başkasının araya girerek bu yazışmaları okuyabilmesi mümkün değildir. Çünkü iletişim kuran iki cihaz dışında şifreyi çözebilecek herhangi bir sistem yoktur. Kaldı ki şifrenin çözülmesi de imkansıza yakındır. Her cihaz kendisi bir şifre olduğundan bir başkasının size gönderdiği mesajı sadece sizin cihazınız/telefonunuz çözümleyebildiği gibi sizin gönderdiğiniz mesajıda ancak o cihaza sahip olan kişi görebilecektir.

Dışarıdan bir müdahale ile WhatsApp mesajı okumak imkansızdır. SIM Kartınız değiştiğinde bile yeniden WhatsApp kurulumu gerekmektedir. Bu durumda bile eski mesajları okumak imkansızdır. WhatsApp ilk kurulumda telefonunuzun sistemi ile ilgili bir yazılım kullanarak telefon değişikliği, sim kart değişikliği, copy telefon gibi aklınıza gelebilecek bir çok senaryoda bile mesaj trafiğinizin izlenmesini olanaksız hale getirmektedir. Kaldı ki WhatsApp’ta çalışan en üst düzey yetkililer bile bu mesajlara erişim yetkisi yoktur.

Ancak şu unutulmamalıdır. Uluslararası veya ABD’nin güvenliği söz konusu olduğunda tüm sosyal medya platformlarından tutun da diğer kuruluşlara kadar yetkililerle işbirliği yapmak zorundadırlar. Bunun yasal veya etik boyutunu tam olarak bilemem ancak kullandığınız mail adresine gelen iletiler, facebookta yazdıklarınız, instragramda veya twitterdaki yazışmalarınız her zaman için uluslararası boyutta veya bağlı bulunduğu devletin gizli veya açık yasal yükümlülüklerine tabidir. İstendiklerinde arşivlerini açmak zorundadırlar.

Dünyanın en iyi hackerı bile dışarıdan bir yol ile kolay kolay yazışmalarınızı okuyamaz. Ama siz telefonunuza adı sanı belli olmayan uygulamalar, programlar v.s. kurarsanız her zaman için başkaları tarafından okunma riski vardır. Bir diğer durumda casus programlar aracılığı ile telefonunuzdaki mesajlar okunabilir. Yani telefonunuzu alan biri telefonunuza özel yazılımlar yükleyerek mesajlarını bir şekilde okuyabilir. Tek ihtimal budur. Bu nedenle telefonunuzu kimseye vermeyin. Eğer özel yazılım olduğundan şüpheleniyorsanız bilen birine danışın veya ayarlardan uygulamalarınızı kontrol edin. Özel yazılımlar gizlenerek bu okuma işlemleri yapılabilir.

06 Nisan 2016’da WhatsApp uygulamasının son sürümünü “Electronic Frontier Foundation’ın” karşılaştırma çalışmasında aranan “7 güvenilirlik özelliğinden” sadece bir tanesini içermediği tespit etmiştir.

Electronic Frontier Foundation Pozitif Değer Verdiği WhatsApp özellikleri

 • Yazışmaların iletişim anında şifreleniyor olması
 • Uygulama yazılımının yakın bir zamanda kaynak denetiminin yapılmış olması.
 • Yazışmaların hiç kimsenin ulaşamayacağı bir şifre ile kodlanıyor olmaması.
 • Kullanıcıların karşı tarafın kimliğini otomatik doğrulayamamaları.
 • Güvenilirlik düzeneği tasarımının yeterince belgelenmiş olmaması.
 • Şifrenin çalınması durumunda buna rağmen eski iletilerin güvende olamamaları.

Electronic Frontier Foundation Negatif Değer Verdiği WhatsApp özellikleri

 • Yazılımının bağımsız değerlendirmeye açık olmaması.

4 Yorum

4 Yorum

 1. yalniz cicek

  17 Haziran 2020 at 12:50

  ya bir sorum var da benim

 2. Hatice

  18 Ekim 2020 at 20:07

  Benim wsap kodu geliyor zaman zaman geliyor gelecek çubuk gelsin kodu istiyorum kodu geliyor zaman zaman geliyor gelecek çubuk gelsin kodu istiyorum kodu geliyor zaman zaman geliyor gelecek çubuk gelsin kodu istiyorum kodu açıyorum

 3. Naime

  8 Nisan 2022 at 22:28

  Mrb benim sevgilim geldi bugün telimi aldı whatsabima girdi ve kendi telefonundan bi uygulama açtı ve senkonize et tuşuna bastı ama kendi telefonundan hiçbirşey yapmadi ne yapmış olabilir whatsap bilgilerimi almismidir

  • yalçın

   13 Temmuz 2023 at 20:44

   sana gelen mesajlari o da okuyor kendi telefonunu senin telefonuna baglamiş,derhal telefonundaki whatsap uygulamsini kaldir ve yeniden kur ,kurdugunda konuştuğun kim varsa sifreli konuma getir yada bir telfonucuya gotür.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı