Bilgi

WHM’den Hosting Paneline (c-Panel) Geçiş


cPanel, Unix tabanlı sistemlerle birlikte çalışan ve geniş bir kullanım oranına sahip kontrol panelidir. Adını “Control Panel” kelimesinden gelmektedir.

cPanel ile birlikte WHM (Web Hosting Manager) adlı ana yönetim yazılımı da yüklenmektedir. WHM sistemi üzerinden oluşturulan hesaplar “client hesap” olarak isimlendirilir. Bu client hesaplar cPanel üzerinden yönetilmektedir.

WHM kontrol sistemi üzerinden bayi hesapları açılabilir, kullanıcı hesabı açılabilir, kota bilgileri girilebilir, hesaplar kapatılabilir,  hesaplar düzenlenebilir, hesaba bağlı bulunan sitelerin ayarları düzenlenebilir ve cPanel yönetimi ile ilgili ayarlar yapılabilir.

cPanel sistemi üzerinden yeni mail hesapları açılabilir, alan adının mail fonsiyonları düzenlenebilir, var olan mail hesaplarının şifre vs. işlemleri yapılabilir, mail ekranına (paneline) giriş yapılabilir, yeni MySQLveritabanları oluşturulabilir, mx kayıtları değiştirilebilir, PhpMyAdmin ile MySQL veritabanına tablolar eklenebilir & düzenlenebilir, MySQL veritabanları için kullanıcılar oluşturulabilir, kullanıcılar veritabanına atanabilir,  cgi-bin gibi bir çok işlem yapılabilir.

VHM Panelin üzerinden doğrudan C-Panel Ekranına geçiş yapılabilir. Bunun için VHM Panelinde Account Information >>> List Accounts kısmı kliklendiğinde açılan pencerede VHM Panele bağlı Account (Web Siteleri) sıralanır. Hangi sitenin C-Paneline erişim sağlanmak isteniyorsa ona ait CP logosu kliklenir. (İşlem aşağıdaki gibidir)

vhm-list-accounts

cpanel-vhm

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı