Bilişim Teknolojileri

Wifi Çekim Gücü Nasıl Arttırılır?


Bir çok yerde Wifi yani Kablosuz Modem veya Access Point gücünü (etki alanını) arttırmak için çeşitli yöntemler kullanılıyor. Aslında kablosuz yayın yapan cihaz üzerinde yapılacak bir fiziksel müdahale (aliminyum folyo kaplama, kola kutusunu anten yapma, tencere kapağı koyma) herhangi bir sinyal artışına neden olamayacağı gibi hiçbir etkiside olmaz. Bu cihazlar normal TV Anteni mantığı ile çalışmazlar. Tamamen farklı bir (frekans) çalışma sistemleri vardır.

Kablosuz bir cihazın etkisini (verimliliğini) en üst seviyeye çıkarmak için ilk yapılacak işlem Wifi Cihazı ile Alıcı (Laptop, Telefon v.s) arasındaki engellerin en aza indirilmesidir. Diğer bir olay ise Wifi Cihazının yüksek ve önünde herhangi bir engel (kutu, kasa v.s) olmadan kullanmaktır.

Ayrıca Wifi Cihazı elektromanyetik alanlardan etkilenen bir cihaz olduğu için mümkünse yanında veya yakınında elektromanyetik dalga yayan cihazlardan uzakta kullanılması etki mesafesini arttıracaktır.

Belirli bir hıza sahip (150 Mbps) Wifi Cihazı önündeki engellerin artması ve uzaklığın artması ile aktarım hızı 0’a yaklaşır ve bağlantı kaybolur. Ayrıca bilinen bir yalnış ise Mbps olayının mesafe ile çok ilgisinin bulunmaması. Kullanılan cihazdaki Ghz, dİB ve IEEE standartları cihazın ne kadar mesafede etkili olacağını belirleyen en önemli etkenlerdir. Örneğin İnternet Paketiniz 24 Mbps ise kullandığınız Wifi Cihazı 150 Mbps ise hızınız 24 Mbps’den fazla olmayacaktır. Cihaz yanınızda olsa bile alacağınız hız internet paketinizin hızı olacaktır.

Kullanacağınız cihazı hiçbir zaman yere yakın kullanmayın. Mümkün olduğunca yukarıda olması verimi %50 arttıracaktır. Çünkü kullanılan kablosuz cihazların sinyalleri yere doğru aşağıya doğru daha yüksek yayın yaparlar.

Evin merkezine cihazı koymanız eşit mesafede ve her tarafa internet vermenizi sağlayacaktır. Etrafı kapalı lan veya dar bir alandaki kablosuz sinyal hızla düşeceğinden dolapta v.s bulundurmayın.

Size gelen sinyal çok düşük ise mümkünse telefon veya bilgisyarınızın konumunu ve açısını değiştirerek en güçlü sinyali yakalamaya çalışın. Modemlerinzde birden fazla anten varsa antenleri farklı yönlere doğru yönlendirin.

Bilgisayarın wifi çekim gücünü arttırma programı şeklinde programlar hiç bir işe yaramayacağını genellikle bu programların virüslü olduğunuda hatırlatmak isterim. Aynısı android ve diğer mobil aygıtlar içinde geçerli.

Ancak sadece güçlendirici cihazlar alarak sinyal kalitesini arttırabilirsiniz. Wifi Menzil Genişletici veya Arttırıcı çok sayıda cihaz piyasada satılmakta.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı