Bilişim Teknolojileri

Günlük Kullanım İçin Laptop Tavsiyesi


Bir çok kişi laptop/notebooku günlük kullanım için tercih ediyor. Günlük kullanım dediğimiz internete girme, video-film izleme, müzik dinleme ve ofis programları kullanma gibi genel işlemler. Hatta bunun dışında yüksek grafik belleği istemeyen oyunlar/programlar, çocuklar için ev ödevleri, java oyunları gibi işlemleride dahil edebiliriz.

Aslında piyasada en düşük fiyatlı ve uygun laptop 750 TL’den başlıyor. Özellikle kampanyalı ürünler olduğunda gerçekten oldukça kaliteli markalara ait bilgisayarlar satılabiliyor. Tabi bunun için acele etmeden biraz araştırmada ve beklemede fayda var.

Eğer ucuz bir laptop almak istiyorsanız alacağınız marka hakkında tam bilgiye sahip olduktan sonra alma işlemini internet üzerinden güvenilir sitelerden yaptığında ürün daha ucuza gelmiş oluyor.

Günlük işlemlerde kullanım için laptop almak istediğinizde öncelikle net bütçenizi yani ayırdığınız bütçeyi belirledikten sonra alacağınız bilgisayarlar arasında karşılaştırma yapmanız en doğrusu. Birde bilinen, tanınan bir marka alın. Elektronik araçlar çabuk bozulma eğilimi gösterdiğinden kaliteli bir marka aldığınızda değişim veya garanti kapsamında kısa sürede çözüm sağlaması yararınıza olacaktır. Yoksa kapı kapı teknik servis arama durumunda kalacaksınız.

Diğer bir husus FREEDOS olanlar. Bunlar işletim sistemi olmayan bilgisayar demek oluyor. Yani açtığınızda içinde windows yazılımı olmadığı için boş ekran geliyor. Bunlara format atmasını bilen biri ile format atmanız gerekiyor. Eğer tanıdığınız biri yoksa FREEDOS almanızı önermiyorum.

Satın alacağınız laptopta en önemli özellikle İşlemci, RAM ve Ekran Kartı oluyor. Bunlar bilgisayarınızın gücünü belirleyen en önemli donanımsal birimler. Alırken bunların en yükseklerine bakmayı unutayın. Tabi bunlar yükseldikçe fiyatta yükseliyor.

Asus X Series X553MA-SX527B Notebook | Fiyat Yaklaşık 790 TL | TIKLA

asus x series x553ma-sx527b notebook

  • İşlemci : İntel Celeron N2940 1,83 Ghz. (max. turbo ile 2.25 Ghz) 2 Mb Önbellek
  • Ram : 2 GB DDR3 1600 MHz (Max. 8 GB) Ram
  • Sabit Disk : 500 GB SATA (5400 Rpm) HDD
  • İşletim Sistemi : Windows 8.1 with Bing
  • Ekran Karti : Intel HD Graphics

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı