Windows 10

Windows 10 Yükseltme Dosyalar Silinir mi?


Bir çok bilgisayar kullanıcısı Windows 10 Yükseltme ile dosyalar/belgeler silinir mi? Şeklinde sorular soruyor. Hemen cevap verelim!

Cevap: Hayır. Windows 10 ile yükseltme sonucunda belgeleriniz/dosyalarınız silinmez!

Ancak! Başımdan geçen kısa bir olayı anlatayım. Bir arkadaş bilgisayarından karşısında çıkan Windows 10’a yükseltin uyarısı ile Windows 7 olan bilgisayarını Windows 10’a yükseltmişti. Ancak daha sonra beni arayarak bilgisayarında dosyalarını silindiğini, önemli belgelerine ulaşamadığını söyledi.

Bilgisayarını alıp kontrol ettiğimde. Bilgisayarın yeni işletim sistemine yükseltilmesi sonucunda yeni bir kullanıcı ile tanımlandığından eski bilgilerinin diğer kullanıcıda olduğunu farkettim. Ayrıca hem Administrator hesabıda pasif hale geldiğinden Administrator hesabındaki dosyalarıda göremiyordu.

Kısaca eski kullanıcı adındaki dosyalarına ulaşamıyor ve hemde Administrator hesabı pasif hale gelmiş, buradaki dosyalarada ulaşamıyordu.

Uyarı: Eğer yükseltme yapacaksanız ya bilgilerinizi diğer sürücüye (D: gibi) yedekleyin veya bir USB/Taşınır bellek ile yedekleyin. Eğer bahsettiğim yukarıdaki durumu yaşarsanız benle irtibata geçin. Çünkü bundan sonraki aşama tamamen teknik bir konu.

Sonuç: Yükseltme sonucunda bilgiler silinmez! Ancak kurulum esnasında doğru bir tanımlama yapmazsanız dosyaları geri almak için bazı işlemlere ihtiyacınız var.

Herkese bol güneşli günler.

Selametle.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı