Windows 10

Windows 10 Mobile ve Geleceği


Windows 10 Mobile, Microsoft tarafından taşınabilir aygıtlar için üretilmiş olan bir işletim sistemi olup ilk kez 12 Şubat 2015‘te teknik sürümü görücüye çıkarılmıştır. Windows 8.1’in halefi olarak çıkan bu sürüm genel olarak akıllı telefonlar ve ekran boyutu 8 inçten küçük tabletler için tasarlanmıştır.

Windows’u farklı kılan diğer bir özelliği ise ARM‘in yanı sıra IA-32 işlemci mimarileri üzerinde çalışmasıdır.

Windows 10 Mobile’nin geleceği konusunda çok fazla spekülatif haberler ortaya atılsa da Microsoftun Android ve IOS’un sahip olduğu pazarda tabiri caizse “at koşturmak” istemesi haklı gerekçeye dayanıyor. Dünyada yerleşik halde bulunan Windows pazarı ve var olan sermayesi dikkate alındığında elbetteki kıran-kırana bir mücadele verecektir. Daha çok çöküş halinde olan Nokia ve güçlenmek isteyen HTC ile projeler geliştiren Microsoft büyük Ar-Ge yatırımları gerçekleştirdiği bilinen bir gerçek.

Windows’un son 10 yıl içerisinde dünyadaki alan hakimiyetini kaybedeceği yönündeki dedikoduları küçümsemek elbette doğru değil. Çünkü IOS ve Android telefonlarının yakalamış olduğu pazar payı ile bir çok markayı tarihin derinliklerine taşıdı. Bundan kuşkusuz en çok etkilenen Windows yada diğer adıyla Microsoft oldu. Microsoftun cebindeki sermaye eğer gerçekten kırılgan bir durumda olsaydı belki şu anda sizlere Linux bir bilgisayardan yazıyor olacaktım.

Nokia Lumia kullanan arkadaşlarım genellikle Windows’tan ziyadesiyle memnun. Özellikle batarya/pil konusu memnuniyet için özellikle belirtikleri durumlardan bir tanesi. Stabil geçişler, donma ve ısınma sorununun olması en büyük artısı. Ancak Android’in kullanılabilirlik düzeyi ve uygulama sayısı elbette küçümsenmeyecek kadar ilerde.

Zaman neyi gösterecek bilmiyoruz. Ancak Windows 10 Mobile’nin ayak sesleri duyulmaya başlandı bile.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı