Windows 10

Windows 10’da Bir Kullanıcı Hesabını “Admin” veya “Yönetici” Yapma


Windows 10 üzerinde belirlediğiniz herhangi bir kullanıcı hesabını isterseniz “admin” yani “yönetici” olarak -basit birkaç adımda- belirleyebilirsiniz. Bunun için Masaüstündeyken “Bilgisayarım” simgesinin üzerine gelin ve sağ klikleyip “Yönet” diyelim. Açılan pencerede “Yerel Kullanıcıları ve Gruplar” sekmesini seçtikten sonra açılan “Kullanıcılar” sekmesini klikleyelim. Devamında sağda, kullanıcıların yer aldığı kısımda yer alan “Admin” yani “Yönetici” hesabı olarak belirlemek istediğimiz kullanıcının üzerine gelip sağ klikliyoruz ve buradan “Özellikleri” seçiyoruz.

Açılan penceredenÜyeliksekmesini seçtikten sonra aşağıdaki gibi “Ekle > Gelişmiş > Şimdi Bul > Administrators” kısmını seçip ardından “Tamam” diyoruz.

Tamam dediğimizde aşağıdaki gibi “Bilgisayar Adiniz/Administators” şeklinde kısım gelecek ve buradan “Tamam” dedikten sonra sol taraftaki (üyelik) kısmına  “Administators” eklenecektir. Uygula ve Tamam dedikten sonra işlemimiz tamamlanmış olacaktır. Yani seçtiğimiz kullanıcı adı bilgisayar üzerinde “Admin/Yönetici” hakkına sahip olacaktır.

Eğer saha sonra “Admin/Yönetici” hakkını kaldırmak isterseniz Özellikler/Üyelik kısmına gelerek “Administators” yazan yeri seçip kaldır diyoruz. Devamında Uygula ve Tamam dedikten sonra seçtiğimiz kullanıcının “Admin/Yönetici” hakkını kaldırmış oluyoruz.

1 Yorum

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı