Windows 10

Windows 10 Admin/Yönetici Hesabı Yapma


Herkese Merhaba. Bu yazımızda basit bir şekilde “Windows 10 Admin/Yönetici Hesabı Yapma” olayını anlatacağım. Windows 10 ilk kurulumunda belirlediğiniz yerel hesap otomatik olarak yönetici hesabı olarak atanır. Bunun için sonradan herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek yoktur. Tabi dilerseniz bu hesabı normal/standart kullanıcı hesabına indirgeyebiliyorsunuz. Ama burada bunu anlatmayacağım. Burada herhangi bir kullanıcı hesabını nasıl “Yönetici” yani “Admin” hesabı olarak belirleyeceğinizi anlatacağım.

İşlemlerimiz oldukça basit. Öncelikle yeni bir “Admin/Yönetici” hesabı için bir kullanıcı tanımlamış olmanız gerekiyor. Eğer böyle bir hesap tanımlamadıysanız buradan (tıkla) yeni bir hesabın nasıl tanımlandığını öğrenebilirsiniz. Hesabımız hazırsa işlemlere başlayabiliriz.

İşlemimiz için öncelikle “Başlat” kısmından “Ayarlar > Hesaplar” sekmesini seçiyoruz.

Gelen pencereden “Aile ve Diğer Kişiler” sekmesini seçtikten sonra yönetici yapmak istediğimiz hesabı klikliyoruz ve altında açılan “Hesap Türünü  Değiştir” sekmesini seçiyoruz. Hesabı “Yönetici” yaptıktan sonra tamam diyoruz. İşlemimiz tamamlanmıştır. Eğer sonradan vazgeçip hesabı normal kullanıcı/standart kullanıcı olarak belirlemek istiyorsak aynı şekilde buraya gelip hesabımızı “Standart Kullanıcı” olarak seçip tamam diyoruz.

1 Yorum

1 Yorum

  1. UĞUR BAĞCI

    15 Şubat 2020 at 21:35

    Emeğinize, bilginize ve yüreğinize sağlık…

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı